В началото на месец април започва беритбата на свещите на аспержите и продължава около 6-8 седмици. Свещите са прораснали пъпки от коренището на растението, които образуват дебели стъбла и се консумират в свежо или преработено състояние. Когато са в почвения слой, при липса на светлина свещите са със снежнобял цвят. С появата им над почвената повърхност придобиват зелен или пурпурен цвят в зависимост от сорта аспержи. Те са сочни и крехки, богати на ценни хранителни вещества.

В България аспержите са все още малко разпространени като зеленчукова култура и слабо се консумират.

Белите свещи се отглеждат по технология с оформяне на тир покрит с черно фолио или използване на полиетиленови тунели от два вида фолио - черно&бяло и прозрачно. Подготовката на насаждението се извършва към края на месец март. Първият метод е доста трудоемък, свързан с ежедневно разравяне на тировете и след беритба трябва отново да се оформят. Предимството му се дължи на запазване снежнобелия цвят на аспержите. Трябва да се внимава с количеството поливна вода, тъй като свещите силно се замърсяват с почвени частици. С използване на полиетиленови тунели беритбата се извършва бързо, а и свещите се запазват чисти. Аспержите се появяват на почвената повърхност и тъй като фолиото не допуска проникване на слънчева светлина, свещите се запазват бели. След всяка беритба фолиото трябва плътно да прилепва към почвената повърхност и да не се допуска светлина в тунела. В противен случай свещите променят цвета си в слабо виолетов и се влошава качеството им. Беритбите на свещите се извършват сутрин рано и свещите не бива да остават дълго на полето, поради опасност от промяна в цвета им, в следствие от настъпващата фотосинтеза. В насаждение встъпило в пълно плододавне, 5-6 години след създаването му беритби се извършват всеки ден. За екстра качество белите свещи трябва да са с дължина над 17 см и диаметър над 22 мм. За зелените свещи се запазва същото изискване за дължината, но те са по-тънки и дебелината им трябва да е над 3 мм.

Кога и как си извършва беритбата на свещите на аспержите?

Появата на пукнатина по тира е признак за наличието на готови свещи за изрязване. Почвата внимателно се разравя, след което разкритата свещ се отрязва със специален нож 3-4 см над коренището и получената празнина се запълва с почва. Зелените свещи се отрязват на 1-2 см над почвената повърхност при достигане на дължина 17-22 см преди разлистване на люспичките, разположени на върха. По същия начин се извършва и беритбата на свещите в полиетиленовите тунели.

През третата година от създаване на насаждението и първа година на плододаване добивът е около 200-300 кг от декар, както за белите, така и за зелените свещи. От петата година и в следващите 10-12 години се запазва почти постоянен добив от 600-1000 кг от декар бели свещи от 750-800 до 1500 кг/дка зелени свещи.

Набраните свещи се съхраняват в тъмни помещения, за да не позеленеят.

С появата на първите свещи над почвената повърхност в насаждението се повяват двата основни неприятеля – Crioseris asparagi и Crioceris duodecimpunctata, които нагризват люспите на аспержите и снасят по повърхността им яйца. По този начин те влошават външният им вид и качество.

Не се допуска използване на пестициди за растителна защита по време на беритбения период.

Борбата с неприятелите по аспержите се извежда, чрез механичното им събиране и унищожаване, както и оставяне на растения в свободен растеж по краищата на насаждението, които да служат за примамка на възрастните индивиди. Неприятелите остават в насаждението през цялата вегетация, дават по две-три поколения годишно, като най-големи щети нанасят ларвите на Crioseris asparagi, които изгризват листата /кладоиите на растенията/, и ако не се извършат третирания с пестициди растенията може да загинат.

Н.с. Цветанка Динчева, Институт по зеленчукови култури „Марица", гр. Пловдив