За сеитба на тритикале трябва да се използват семена от семепроизводни посеви, който са почистени и сортирани. Те трябва да отговарят на изискванията на БДС с чистота не по-ниска от 97 на сто и кълняемост не по-малка от 90 на сто. Тритикалето е устойчиво към праховитата и твърдата главня и поради това не е необходимо посевния материал да се третира срещу причинителите им.

СЕИТБЕНАТА НОРМА ВАРИРА СПОРЕД ПРЕДНАЗНАЧЕНИЕТО НА КУЛТУРАТА При отглеждане на тритикале за зърно сеитбата трябва да се направи в периода от 1-ви до 15-ти октомври за Северна България и от 10-ти до 20ти октомври за Южна България. В предпланинските и планински райони на страната е препоръчителна по-ранна сеитба - до края на септември. Сортовете тритикале, които братят по-слабо се засяват със 600 650 к.с. (кълняеми семена)/кв.м, а по-силно братящите- с 550- 600 к.с./кв. м. Сеитбената норма варира от 22-26 кг/дка. Когато се закъснява със сеитбата и почвата не добре подготвена, посевната норма се завишава с по 50 к.с./кв. м. Дълбочината на засяване е 4-6 см. Тритикале за зелена маса в чист посев се засява с 400-500 к.с./кв. м, а в смесен посев (например със зимен фуражен грах) - сеитбената норма е: тритикале (100-150 к.с./кв. м) + грах (90-100 к.с./кв.м). На практика това означава 6-7 кг тритикале+ 16-18-кг грах.

ГРИЖИ ПРЕЗ ВЕГЕТАЦИЯТА В повечето случаи борба с плевелите не се провежда, защото тритикалето бързо отрасва, има добра братимост и потиска тяхното развитие. При необходимост може да се използват същите хербициди и дози, както при пшеницата. При отглеждане на тритикале в смесен посев със зимен грах, площта може да се третира с Базагран – 200 250 мл/дка, внесен във фаза 3-ти -5- ти лист на граха. Сега отглежданите сортове тритикале се отличават с висока устойчивост на кафява и черна ръжди и брашнеста мана. Срещу неприятелите като листни въшки, житна пиявица, растителни дървеници, житен бегач и др. се използуват същите препарати и дози от тях, както при пшеницата.

ПРИБИРАНЕ При отглеждане на тритикале за зърно културата се прибира в пълна зрялост, еднофазно, с обикновен зърнен комбайн. Преди жътвата трябва да се регулира вършачния апарат на комбайна така, че да не се допуска начупване на семената. Когато тритикалето се отглежда за зелена маса, посевът се покосява във фаза изкласяване. Малко по-късно във фаза млечно-восъчна зрялост (при 30-40 на сто влажност на зелената маса) може да се прибере тритикалето в случаите, когато след това на тази площ няма да се засява втора култура, защото в тази фаза се повишава добива и хранителната стойност на фуража.

ВИЖТЕ ОЩЕ:

Есенната сеитба

Силфията – е нова енергийна култура, която дава добив 2 тона / декар

Основни принципи на ротация на земеделските култури

Добре гарнирани и здрави посеви може да има само при спазване на срока за сеитба