Някои по-важните болести по рапицата са:
Мана - причинител е гъбата Peronospora parasitica
Патогенът се съхранява като ооспори в почвата и като мицел в семената, където запазва жизненост до 6 години. Разпространението й се осъществява чрез дъждовните капки по растенията и в температурен интервал от 8-12°С. По растенията се образуват хлоротични петна, покрити с белезникав спорообразуващ налеп. Семената са спаружени и с тъмносиви петна. За предпазване на посевите е необходимо да се използват семена, които са обеззаразени. При силна проява се третира с някои от следните фунгициди: алиет 80 ВП- 0,4 на сто, корсейт М ДФ –0,25 на сто, ридомил голд 68ВП – 0,25 на сто с прилепител. Желателно е препаратите да се редуват.
Брашнеста мана - причинител Erysiphe communis
Болестта се развива масово при сухо и умерено хладно време. По листата, листните дръжки и цветоносите се появяват единични петна с брашнест налеп. Растенията пожълтяват и прегарят, а по-късно загиват. При силно развитие на болестта особено в семепроизводните посеви могат да се приложат препаратите: алто 320ЕК – 0,02 на сто, байлетон 25 ВП – 0,02 на сто, пънч 40 ЕК – 0,007 на сто, рубиган 12,5ЕК – 0,02 на сто, скор 25ЕК – 0,02 на сто и др.
Чернилка – причинител са патогените от род Alternaria
Зимуват и се съхраняват в растителните остатъци в почвата и в семената. Оптимална температура за развитието им са 20-28°С. Признаците на болестта се наблюдават по всички органи на растенията. По листата се наблюдават жълти, а по-късно черни петна с концентрична структура. Листата постепенно изсъхват и окапват. Върху стъблата и шушулките се наблюдават тъмновиолетови петна. По цветоносите се открива черен налеп. Шушулките се деформират, засъхват и се напукват. Семената са с влошени посевни качества. За контрол на чернилката могат да се използват препаратите дитан М45 – 0,2 на сто, браво 500 – 0,2 на сто и др.
Фомоза – причинител е гъбата Leptosphaeria macularia
Зимува в растителните остатъци и семената. Развива се силно във влажно време, при температура 21-25°С. По младите растения се наблюдава признаци като сечене на разсада. По стъблата на растенията се наблюдава кафява ивица, която започва от подземната част и достига до листата. Постепенно растенията увяхват. По листата се образуват големи сиво-кафяви петна с черни плодни тела. Нападнатите цветоно- си се деформират, разпукват, семената са спаружени с черни точки. За борба се използват следните фунгициди: дитан М45 – 0,2 на сто, купроцин - 0,4 на сто.
Увеличаването на площите с рапица крие риск от болести
Патогенът се съхранява като ооспори в почвата и като мицел в семената, където запазва жизненост до 6 години. Разпространението й се осъществява чрез дъждовните капки по растенията и в температурен интервал от 8-12°С. По растенията се образуват...

Рапицата се напада от голям брой вредни насекоми
Макар и отскоро застъпена като култура у нас, рапицата се напада от голям брой вредни насекоми, които при висока плътност, загубите могат да бъдат големи, които при по-висока плътност причиняват големи загуби и могат да доведат до компрометиране на посева.
Внимание, фермери: Житни мухи атакуват пшеницата
Летежът на есенното поколение може да продължи до средата на месец Ноември, алармира агрономът на Агри.БГ Атанас Иванов
Осем ценни съвета за късна сеитба на рапица
Как успешно да засеем рапицата по-късно от обичайното?

Засейте тритикалето до 15 октомври
За сеитба на тритикале трябва да се използват семена от семепроизводни посеви, който са почистени и сортирани.