Каква вреда причиняват плевелите на зеленчуковите култури?

Плевелните растения се явяват като съперници на културните растения, по отношение на всички жизнени фактори - светлина, въздух, вода, хранителни вещества и др. Те благоприятствуват за развитието на болестите и неприятелите по зеленчуковите култури. Плевелите притежават и голяма пластичност - приспособяват се към новите, по-ефективни методи за борба с тях и към по-съвършената агротехника за отглеждане на културите. При тези условия се изменя плевелната растителност в полза на натрупването на видове, по-неуязвими към прилаганата агротехника и използваните хербициди. В резултат на този процес, наречен компенсация във видовия състав на плевелите, през последните години широко се разпространиха видовете черно куче грозде, татул, галинзога, бутрак, троскот, балтур и др. В световен мащаб загубите от плевели са 14,6% от фактическия добив. По-широкото прилагане на хербицидите и по-съвършената агротехника довеждат до намаляване на тези загуби. Така в страните с високо ниво на земеделието загубите са 5%, със средно - 10%, а в слабо развитите страни на Азия, Африка и Латинска Америка достигат от 25 до 80%.

Освен като конкуренти на културните растения голям брой плевели са отровни или вредни за човека и за топлокръвните животни. Известни са голямата отровност на татула и вредното въздействие върху човека и домашните животни на такива разпространени плевели, като мака, полския синап, кучето грозде, поветицата, фасулчето, кощрявата и др.

Какъв е размерът на щетите, причинявани от плевелите при отделните зеленчукови култури?

При заплевеляване на зеленчуковите култури количеството и качеството на добивите рязко намаляват, себестойността на произведените зеленчуци е по-голяма, а рентабилността и печалбата от единица площ са незадоволителни. При силно заплевеляване на средно ранните домати то достига 64,6%, при пипера - 69,8%, при лука - 87,2%, при праза - 71,7%, при морковите - 87,6% и т. н. При производството на разсад от домати, пипер, патладжан, зеле, праз и при отглеждането на арпаджик ненавременното отстраняване на плевелите може да причини пълно загиване на културите. Ето защо получаването на високи добиви и качествена продукция е възможно само при площи, практически чисти от плевели, което същевременно е един от най-ярките показатели за културата на земеделието.

Какви са хербицидите според начина на тяхното действие?

В зависимост от степента на токсичното действие върху плевелите и културните растения хербицидите се делят на тотални (с общо изтребително действие) и селективни (с избирателно действие). В определени дози и срокове на приложение селективните хербициди са токсични за отделните видове плевели, но са безвредни за отглежданите зеленчукови култури. Освен това в зависимост от характера на действието им те се разделят на контактни и системни. Докато контактните хербициди унищожават само засегнатите части на растението, системните проникват в растителните тъкани и се придвижват по цялото растение. Някои хербициди се поглъщат по-добре от корените на растенията - това са почвените или кореновите хербициди. Те са най-ефективни, когато се внасят в почвата преди поникването на плевелите. Хербицидите, които се поглъщат предимно чрез листата, се наричат листни. Листни хербициди се прилагат след поникването на плевелите, поглъщат се от тяхната листно стъблена маса и се придвижват по цялото растение. Някои от тези хербициди имат смесено почвено и листно действие, а други са подчертано листни хербициди. Първите могат да се прилагат, както преди поникването на плевелите, така и след това, но в определени фази от развитието им.