Фасулев зърнояд - Acanthoscelides obtectus Say.

Фасулев зърноядФасулевият зърнояд е икономически най-важен неприятел на фасула. Фасулевият зърнояд е предимно складов неприятел и при наличието на по-висока температура в складовете развива 4-6 поколения годишно. Първото поколение се развива на полето, а другите - в складовите помещения.

В полска обстановка фасулевият зърнояд напада фасула през втората половина на юли, когато започва узряването на бобовете.

Сигнал за борба се дава, когато на 100 откоса със стандартен ентомологичен сак се хванат 4-5 бръмбара в периода на узряваме на бобовете. След една седмица обследването се повтаря. При установяване на 2 бръмбара на 100 откоса със сака, третирането се повтаря.

Използват се инсектициди с контактно и стомашно действие: Актелик 50 ЕК - 120 мл/дка и Децис 2.5 ЕК - 40 мл/дка.

За борба със зърнояда зърното се фумигира след прибирането му в склада с азтоксин, фостоксин или магтоксин.

При домашни условия най-подходящия начин на борба с фасулевия зърнояд е поставяне на семената, веднага след прибирането, в полиетиленови торбички във фризер или в камерата за лед на хладилника за 10 дни. Това третиране унищожава всички форми на зърнояда и в същото време семената запазват посевните си качества.

Като предпазни и ограничаващи заразяването на семената средства може да се използват:

  • пространствена изолация, т.е. засяване на фасула на 3-3,5 км от възможните източници на зараза (складове, селища и др.);
  • прибиране на фасула в съкратени срокове.