листни въшкиЛистните въшки нападат много култури при полски, градински, оранжерийни и стайни условия и борбата е тях е трудна и изисква познания и системна растителна защита. В стайни и оранжерийни условия нападенията са целогодишни. Необходим е системен и постоянен контрол за ранно откриване на паразитите.

При зеленчуковите култури не трябва да се допуска засаждане на растения, нападнати от листни въшки. Системно се оглежда долната повърхност на листата и при наличие на вредителите незабавно се провежда борба с листните въшки. На открито трябва да се унищожава плевелната растителност, тъй като много видове (паламида, щир, овчарска торбичка и др.) са гостоприемници на въшките и от тях преминават в зеленчуковите градини.

В зеленчуковите и овощни градини борбата с листните въшки се води още при установяването на 10-15% нападение с някои от регистрираните инсектициди. В много случаи се налага съобразяване на борбата със спецификата на определени видове листни въшки и културата.

При стайните растения в начален стадии на нападение борба с листните въшки може да се извършва чрез потапяне на растенията в съд с сладка вода или отмиване с гъба, напоена със сапунен разтвор. Намират приложение и специални инсектицидни сапуни. При силно нападение се извършва пръскане с инсектициден разтвор, като съдовете с растенията се изнасят навън. След третирането растенията се измиват с вода, за да се отстранят полепналите върху тях мъртви въшки.

Препаратите са отровни и трябва да се спазват необходимите предпазни мерки и карантинните срокове. Необходимо е редуването им, тъй като многократното използване на един и същи препарат води до получаване на резистентност на листните въшки към него.