Извратен апетит при овцете и козите
Извратен апетит при овцете и козите

Извратеният апетит е траен навик на овцете и козите да приемат за храна различни необичайни материали и предмети. Среща се единично, но понякога се наблюдава масово. Като признак извратеният апетит се проявява и при други заболявания, като рахит, остеомалация, хронични възпаления на сирищника и червата и някои вътрешни паразити.
Болестта се проявява най-често, когато животните се хранят с фуражи от ливади, торени с калиеви торове, или със сено, получено през прекалено дъждовни години, или от мочурливи ливади. Прехранването на животните с богати с белтъчини и с бедни на калций и фосфор храни води до заболяването рахит, остеомалация и до извратен апетит. Недостигът на минерални вещества в храната влияе неблагоприятно върху продукцията на смилателните сокове, предизвиква разстройство на храносмилането и води до силна възбуда на нервната система.
През зимно-пролетния период и при оборното отглеждане бременните, животните с усилена лактация и подрастващите агнета и ярета проявяват твърде често извратен апетит. Болните животни лижат или изгризват стените, изцапаните с урина или изпражнения предмети или изяждат замърсената постеля. Вследствие на това се появяват стомашно-чревни разстройства, които довеждат много бързо изтощаване. Продуктивността на животните рязко намалява и овцете могат да умрат от изтощение, или от възпаление на сирищника и червата- гастроентерит. Ако извратеният апетит не е усложнен с гастроентерит, заболяването протича бавно, в продължение на няколко месеца, като за определен период в зависимост от храненето състоянието на животните може да се подобри, или да оздравеят.
Благоприятно влияние за лекуването на болестта оказват пасищният режим и смяната на храната. Най-добър лечебен ефект се постига с коригирането на хранителната дажба след установяване на причините на болестта. Към храната трябва да се добавят необходимите минерални смески в количество, препоръчани от ветеринарен лекар и зооинжинер.
Предпазването от извратен апетит се постига, ако при оборното отглеждане на животните се осигури пълноценна дажба по отношение на минералния и витаминния състав в храната.
Автор - Светозар Тянков

Контрол и грижи по време на агненето на овцете
Основната цел на всеки овцевъд е да създаде необходимите условия за раждане на здрави и жизнени приплоди – единаци, близнаци или тризнаци. За целта е необходимо овцевъдите още преди започване на агненето да извършат следната подготовка:

Време е за стрижба на шилетата
Всички шилета, които няма да се оставят за зимния период, а ще се колят наесен, трябва да се стрижат 1 до 1,5 месеца преди тяхното клане. Това дава възможност влакното да порасне достатъчно...

Стопани, контролирайте следродилния период на млечните крави
За да се получава всяка година по едно теле (т.е. 365-дневен период за отелване), кравите би трябвало да заченат 85-90 дни след раждането

Можете да получите повече от зимните носачки
Помещенията за отглеждане на носачки през зимата трябва да са ремонтирани, добре почистени и дезинфекцирани, да бъдат уплътнени...