Земеделските стопани от Добричка област са в очакване да стартират пролетната кампания. Обичайно в региона се сеят общо 1 800 000 дка – 1 900 000 дка с царевица и слънчоглед.

Следете новата рубрика: Динамиката на зърнените борси

„Трескава подготовка за сеитбата върви в момента. Пшеницата вече е наторена, подготвят се площите за слънчоглед и царевица, може би другата седмица ще започнат първите сеитби в зависимост от условията“, прогнозира Коста Костов, изпълнителен директор на Асоциацията на българските зърнопроизводители – 2006 от град Генерал Тошево. 

Земеделецът е категоричен, че всички на полето ще си свършат работата, но има редица фактори, които рефлектират върху прякото производство. Първият от тях са цените на семената, продуктите за растителна защита, торовете, газьола. „Всички са по-високи.

При семената отчитаме 5-6% повишение. Например ако една торба слънчогледови семена е струвала 406 лв., то сега е 417-420 лв.“, посочва Костов и отчита особената тенденция, белязала производството и през предходната стопанска година:

Растат цените на всичко, които влагаме в декар земя, оттук и себестойността на продукцията, а в същото време падат цените на зърното.

В същото време и природата се „обръща“ срещу земеделските стопани. В Добруджа черноземът продължава да страда от липса на влага. От Асоциацията в Генерал Тошево отчита, че за януари и февруари са паднали общо 25 литра дъжд на кв.м, а през март са 12-13 литра на кв.м. „За първите три месеца на годината трябва да имаме 150-200 литра валежи за нормално влагозапасяване, а не както досега 36-37 литра“, посочва Коста Костов.

„Отиваме към трагедия. В момента най-острият ни проблем е сушата. През септември ще има много фалити. Няма как да издържим на празен хамбар и ниски цени“, посочва фермерът.

Като глътка въздух и навременна помощ за предстоящата сеитба Коста Костов посочва очакваното изплащане на обещаната финансова помощ. По думите му всички поземлени комисии работят активно за прием на документите на земеделските стопани.