Многоетажният лук (Allium cepa var. proliferum) е почти неизвестен в нашата страна. Той е по-широко разпространен в северните райони на Русия.

Многоетажният лук е многогодишно, предимно вегетативно размножаващо се растение. Образува приземна луковица, която е склонна към силно разклоняване. В основата на всяко разклонение се образува дребна луковица, съставена от удебелените влагалища на листата. Тези луковици нямат закрити месести люспи. Централната вегетативна пъпка на всяко разклонение развива цветоносно стъбло, високо 50-60 см, което завършва с малко съцветие, изпълнено с различни по едрина въздушни луковични (булби) и семена с нормална кълняемост. Някои от булбите достигат размери 3-3,5 см в диаметър, като преобладават тези с диаметър 1-2 см. От дънцето на съцветието излизат 1-3 и рядко повече цветоносни стъбла с дължина 20-25 см, които завършват също със съцветие (втори етаж). В съцветието се образуват няколко въздушни луковички (4-10) и от тях се оформят 1-3 цветоносни стъбла (трети етаж), дълги около 10 см, които завършват с дребно съцветие с въздушни луковички. Цветоносните стъбла както от първия, така и от следващите етажи не са напълно изправени, а често са извити. Под напора на многоетажните съцветия към периода на узряването те се наклоняват силно и някои от тях се пречупват.

Многоетажният лук е студоустойчиво растение. Луковиците и въздушните луковички почти нямат период на покой. Те прорастват още на съцветието и когато паднат върху повърхността на почвата, пускат и бързо развиват коренова система. Вкоренените луковици и въздушните луковички презимуват върху повърхността на почвата и не измръзват, когато са покрити със сняг. През пролетта, щом почвата се размръзне, започват да нарастват бързо, като образуват по 3-4 листа около всяко разклонение и издутина в долната част вместо луковица. За консумация, за преработка, в супи и гарнитури се използуват луковиците и въздушните луковички. Използват се и зелените им листа, които имат силно лютив вкус и нежна консистенция. При суровите северни условия луковичните и луковиците се съхраняват добре през цялата зима. Те са богат източник на витамини и хранителни вещества, крайно необходими при тези географски райони. Многогодишният лук се отглежда по технология, сходна с тази на лук шалот.