По-голямата част от деня пуйките прекарват на двора. През лятото птиците се пускат от птичарника в 5 часа сутринта и се затварят вечер, когато са се качили на кацалките.

На двора трябва да има добър чим и сенки за горещите дни. Когато засадените храсти още не дават сянка, за предпазване на птиците от преките слънчеви лъчи се правят изкуствени сенници за всяка група поотделно, с дължина 4 м, ширина 1,5 м и наклонен покрив. Височината на сенника от предната страна, е 1,7 м, а от задната - 1 м. Сенникът е открит от всички страни.

През лятото се преминава към пасищно гледане на пуйките с цел да се намали разходът на концентрирани фуражи.

Лагерно-пасищно отглеждане на пуйки

За нашата страна твърде резултатно се оказва лагерно-пасищното отглеждане на пуйките.

След като малките пуйчета навършат 45-60-дневна възраст, те се изкарват за лагерно-пасищно отглеждане в специални, преносими или возими къщички, шатри или нарочно пригодени леки навеси на люцернови, детелинови или ливадни отцедливи площи. Пуйчетата се пасат през целия ден, като пашата може да се намира на 2-3 км далеч от мястото за нощуване. Непрекъснато трябва да им се осигурява вода и редовно да се подхранват.

Къщичките се местят на ново място, след като е била използвана близката до тях зелена и друга храна. Обикновено къщичките се подреждат шахматно на разстояние 100 м между редовете и 50 м в редовете.

Пуйчетата се пренасят в къщичките обикновено привечер. Ако предварително пуйчетата не са приучени да нощуват на кацалки, това трябва да започне още от първата вечер при изкарването им на лагер, като внимателно се настаняват на кацалките в къщичките или шатрите. В една обикновена къщичка се настаняват не повече от 120 двумесечни пуйчета. Острите ъгли на шатрата през първите няколко дни от изкарването на лагер се запълват със слама или със суха трева, за да се избегне натрупване и смачкване на пуйчетата при спадане на температурата през нощта.

Пуйчетата трябва да се пускат на паша рано сутрин. При задържането им в шатрите по-късно те се натрупват пред вратите и може да се смачкат. След 50-60-минутна паша пуйчетата се завръщат към шатрите. Пред тях в автоматични хранилки се поставят суха брашнена и зърнена смеска на воля. Освен тази храна в дървени корита и автоматични кофи-поилки им се дават мека храна и чиста прясна вода.

В началото на угояването при лагерно-пасищни условия е полезно да се дават с меката храна млечни отпадъци - отсметанено мляко, суроватка, цвик и други животински белтъчни храни.

За всеки килограм живо тегло на пуйчетата при лагерно-пасищно отглеждане се изразходва от 70 до 100 г концентриран фураж дневно. В отделни корита-хранилки се държат постоянно на разположение едрозърнест речен пясък, дървени въглища и мидена ярма или креда.

След храненето пуйчетата се пускат отново на паша. В най- горещото време на деня (от 11 до 16 часа) им се дава възможност да се приберат на сянка под дървета, храсти или изкуствени сенници. След 16 часа привечер се изкарват отново на паша. Вечер, преди да се затворят им се дава зърнена храна, след което се прибират за нощуване.

Когато няма подходящи пасища, пуйките се угояват под специално пригодени заслони или в помещения, построени на защитени от вятъра, сухи, отцедливи места с южно изложение. Храненето става три пъти дневно - в 5, 12 и 18 часа. Всеки път те получават мека храна в количество, което може да се изяде до 1 час.

В поилките постоянно трябва да има чиста вода. На 1 кг живо тегло се изразходва дневно 100 г зърнено-брашнен фураж.

Пуйки, които през пролетта, лятото и есента са на открито, на чист въздух, при свободно движение и се хранят със свежи, естествени храни, имат добър външен вид и здрава конституция. Освен това те са закалени, жизнеспособни и дават продукция с ниска себестойност и високо качество.

Интензивно отглеждане на пуйки

Интензивното отглеждане на пуйки в помещения без дворове е има следните предимства:

  • По-добро запазване на отглежданите пуйки поради по-малката опасност от разпространяване на инфекциозни заболявания и по-малки загуби от хищници и лошо време.
  • По-малък разход на труд и по-ограничена територия.
  • При интензивното отглеждане на пуйките помещенията се използват през цялата година - един сезон за малки пуйчета, а през останалите сезони - за възрастни пуйки.
  • При даване на биологически пълноценна храна, витамини и други профилактични добавки, предимството е на интензивното отглеждане на пуйките, при което има висока производителност на труда и се получава продукция с по-ниска себестойност.
  • Вижте още:
  • Продуктивни качества на пуйките

  • Отглеждане на пуйчета - първите два месеца са най-важни

  • Хранене на пуйки