също може да бъде значително. Няма никакво съмнение обаче, че влиянията на подложката, на присадника и на самото присаждане (спойката) се намират във взаимодействие. Те определят поведението на растението като цяло. От друга страна, при присаждането влияние може да окаже един от компонентите независимо от това, дали е присадник или подложка. Например слабо растящата подложка оказва влияние, изразено в слаба растежност.

Влиянието върху растежната сила на подложката е основното влияние на присадника. Ако силно растящ сорт се присади на слабо растяща подложка, под влияние на присадника растежът на подложката се засилва и коренът придобива по-големи размери, отколкото ако нямаше присаждане. Обратно, ако слабо растящ сорт се присади на силно растяща подложка, растежът на корените отслабва, но пък се засилва растежът на присадника.

Отдавна е известно, особено при ябълката, че сорт, присаден върху семенна подложка, може да окаже влияние върху размера, характера и формата на кореновата система на подложката.

Влиянието на присадника върху типа на кореновата система е отбелязано главно при семенните подложки. Клоновите подложки не търпят такова влияние, макар присадникът да може да оказва забележимо влияние върху характеристиката на корените.

Има сведения за изменения на морфологичния строеж, на кореновата система в зависимост от присадника, но някои автори оспорват това.

От всичко казано дотук следва, че при присаждане растенията не си влияят едно на друго така, че да се промени тяхната наследствено обусловена природа.

Вижте още:

Резитба на овощните дръвета

Какви правила трябва да спазваме, за да е успешно присаждането на калем?

Кога се прилага резитба на ябълките за подмладяване?

Присаждане под кора

Резитба на лешника

Особености при резитбата на кайсия, слива, череша и вишня