Торене на касиса
За добри добиви -торете касиса. Най-големи са изискванията на културата от пролетта до средата на лятото

Растенията поглъщат хранителни вещества през целия вегетационен период, но потребностите им през отделните фенологични фази са твърде различни. Това налага азотните торове като бързо действащи да се внасят всяка година в началото на разпукване на пъпките, а органичните, фосфорните и калиевите, като бавно действащи - през 2-3 години, преди есенната оран.
На този етап е целесъобразно нормите на торене при касиса да се определят в зависимост от съдържанието на хранителни вещества в почвата и за добри добиви - торете касиса в зависимост от очакваният добив. Тази закономерност може да се установи оптимално по отношение на фосфора и калия.
Количеството на азотните торове се препоръчва да се определя само въз основа на добива, тъй като се приема, че азотът е много подвижен и съдържанието му в почвата е твърде променливо.
Според досегашните проучвания дозата на азота трябва да бъде следната: 6-8 кг/дка при добив 400 кг/дка; 8-10 кг/дка при добив 800 кг/дка и 10-12 кг/ дка при добив 1200 кг/дка.
Формата на използваните торове също оказва влияние върху ефекта от торенето. Най-подходящи за касиса от азотните торове са амониевият нитрат и карбамидът, от фосфорните - гранулираният суперфосфат и от калиевите – калиев сулфат.

Резитба на кайсията
За формиране на разредена етажна корона резитбата на кайсията е подобна на тази при сливата и ябълката, само че съкращаванията на клонките се прави по-силно.

Формиране на подобрена етажна корона
Подобрената етажна корона има водач и 5-7 скелетни клона със скелетни разклонения. Височината на стъблото е обикновено 50-60 см.

Принципи при резитба на дръвчета в млада възраст
Резитбата е основна операция при отглеждане на плодни дръвчета. Особено важна е тя в началния (младенчески период) на дръвчетата преди да встъпят в плододаване.

Резитба за плододаване при подобрена етажна корона
Плододаването на овощните растения започва още преди да е приключило формирането на короната. През този период обаче не се налагат специални резитби за регулиране на плододаването.

Резитба на прасковата след повреди от студ
След повреди от студ резитбата на прасковата зависи както от степента на повредите, така и от възрастта на дърветата.

Резитба на череша
Черешата естествено образува просветлена корона. Тя се нуждае от ограничена резитба, главно за формиране. При черешата прореждането намира слабо приложение.