Размножаването чрез отводи се състои във вкореняване на неотделени от майчиното растение леторасти. То може да стане чрез загърляне на основата на леторастите (вертикални отводи) или чрез полагане на леторастите в предварително направени канавки и затрупването им с почва (хоризонтални отводи, положници).

Вертикални отводи

Вертикалните отводи се прилагат най-често при вегетативно размножаваните подложки от ябълка, дюля, слива и череша, при лешника и смокинята и др. За целта към овощните разсадници се създават специални маточни насаждения (маточници).

Маточните растения се засаждат на разстояние 1,8-2 м между редовете и 40-60 см в реда на дълбочина 25-30 см. Новозасадените маточни растения се изрязват в началото на пролетта на 3-4 см над почвата. Израсналите леторасти през вегетацията се загърлят 2-3 пъти с влажна, рохкава и богата с хранителни вещества почва и редовно се поливат през лятото, в резултат на което образуват корени в основата си. В края на вегетационния период или в началото на следващата пролет се премахва почвата, с която леторастите са загърлени в основата, и всички те се изрязват непосредствено до почвената повърхност. След това маточното растение се затрупва с почва, за да не изсъхнат и да не измръзнат корените. Описаният цикъл се повтаря всяка година в продължение на 15-18 години.

Хоризонтални отводи (полжници)

Хоризонтални отводи се прилагат при по-трудно вкореняващите се ябълкови, дюлеви, сливови, черешови и други вегетативно размножавани подложки, а също и при лешника, смокинята, немското грозде и някои други видове. Размножаването чрез хоризонтални отводи се осъществява, като в края на есента или в началото на пролетта се избират добре развити едногодишни клонки, които се навеждат, прикрепват се към дъното на предварително направена бразда, дълбока 15-20 см, и след това се затрупват с почва.

Хоризонталните отводи (положници) биват обикновени и китайски. И при двата вида укореняването става по-добре, ако се извърши леко нараняване с нож на тази част на летораста, която се затрупва с почвата. В края на есента отводите внимателно се отгрибват, изрязват се от майчиното растение, а при китайския отводи между отделните вкоренени леторасти, и се изваждат по възможност с повече корени.
Къпината се размножава чрез вкореняване на върховете на едногодишните леторасти. За целта рано през лятото върховете на едногодишните леторасти се зариват на дълбочина 7-10 см в почвата. До края на вегетацията те образуват силна коренова система, отрязват се на 15-20 см над почвата и се изваждат за засаждане на постоянно място.

Вижте още:

Кога и как се засажда бадемът

Сортове кайсии

Смокиня - размножаване и производство на посадъчен материал