Германски анализатор, специалист по земеделските въпроси, сравни доходите на фермерите и футболистите, както и техните роли за общественото благо, информира германското издание Agrarheute.com.

Заплатите в земеделието падат

По време на кризата с коронавируса значението на фермерския труд стана особено очевидно. „Първо е храната, след това - моралът“, пише драматургът социолог Бертолт Брехт. При всички положения в ГДР фермерите печелеха добре. А сега? Ако погледнете статистиката, то германските земеделци са получили средно почти 32 000 евро на година за последните 10 години. Доходът на средностатистическия германец през 2020 г. възлиза на 47 700 евро. Футболист от Първа Бундеслига получава средно 30 000 евро, казва д-р Олаф Зинке.

Поглеждайки в джоба на топ звездата на световния футбол Лионел Меси, виждаме, че 34-годишният футболист в момента печели по 71 млн. евро на година. Колко трактора може да си купи с тях един фермер?

В Бундеслигата Томас Мюлер печели около 15 млн., а Йошуа Кимих – 10 млн. евро. Средната заплата на футболистите от Първа Бундеслига се оценява примерно на 30 000 евро на месец – или 360 000 евро на година.

Да помислим сега за общественото благо.

Германският фермер в момента храни не по-малко от 134 човека – почти два пъти повече, сравнено с 1990 г., изчисли Германската асоциация на фермерите. От 1960 г. досега това число се е увеличило почти 8 пъти. Надали има друг отрасъл, който може да се похвали с подобен ръст на производителността.

Колкото до футболистите там заплатата отива за къща, семейство, т.е. играчът храни от 2 до 6 човека.
Следва да отбележим, че половината от земеделските доходи на европейските фермери са субсидии от Брюксел. Те не постъпват в портфейла на фермерите чрез продажба на продукция. Същевременно изискванията на политиците и обществото към земеделския отрасъл постоянно растат, както и разходите.

Получава се така, че при ръст на разходите, реалните доходи на земеделците остават на ниско ниво.

За футболистите това не се отнася. Заплатите в Бундеслигата почти са се утроили от 1995 до 2008 г. Надали оттогава насетне са се намалили. По този начин се оказва, че на футболистите им се плаща прилично за зрелище, а фермерите са принудени да произвеждат храна почти безплатно.

Накрая е засегнат най-важният въпрос – какво може да направи земеделецът с такива пари – да кажем на нивото на Бундеслигата: с 360 000 евро на година вместо с 32 000 евро. Вероятно мнозина биха построили нов краварник или ще купят съвременен трактор, без да подават искане за кредит. Земеделците инвестират в производството, тъй като фермерството е средство за съществуване за няколко поколения. Това не е просто печелене на пари, а философия на живота.

 

ВИЖТЕ ОЩЕ:

Стана напечено покрай тавана на директните плащания

Овцевъди: Изкупните цени не ни устройват, но се борим

Шеф на кооперация си е надписвал заплатата