Масовото развитие на кубинската мана се очаква при средно денонощни температури 18-24o С и ако водата се задържи за 8-9 часа. Спорите презимуват като мицел в развиващи се растение в оранжериите, но може да проникнат и от по-южните страни. Заразява всички представители на сем. Тиквови – краставици, тиквички, тикви, дини и пъпеши.
По горната листна повърхност се забелязват жълтеникави, разляти петна, ограничени от нерватурата на листа. При влажни условия долната им страна се покрива с мораво виолетов налеп – това е спороносенето на гъбата. При дините петната приличат много на зараза от антракноза. Те са дребни бледо жълти, а по-късно стават червено-кафяви. Налеп от спори се образува рядко. По тиквата и тиквичките петната са както при дините. Ако заразата е силна, тогава целите растения изсъхват.
Причинител
Виновник е гъбата Pseudoperenospora cubensis, която се развива в дъждовно време с температури между 10 и 30oС. Образува спори при 14-30oС, а най-много при 20-24oС и висока влажност на въздуха – 80-100 на сто. При 18-20oС и влажност на въздуха 100 % се развиват за 3-5 дни.
При първи петна – вземете мерки
Щом забележите първите петна, пръскайте с препарати. Следващите третирания са през 7-10 дни. Необходимо е добре да покриете с фунгицид долната страна на листата. Може да използвате алиет флаш. Той е системен препарат, достигащ до всичките части на растението в доза 0,3 на сто и с карантинен срок 4 дни. Куадрис 25СК също е системен препарат с предпазно и лечебно действие, но не бива да се употребява повече от 4 пъти в сезона.
Ползва се в доза 0,075 на сто и има 3 дни карантинен срок. Икуейшън про е локално системен препарат с предпазно и лечебно действие, а дозата му е 0,04 на сто. Карантинен срок - 7 дни.
Във влажно време масово се развива кубинската мана – боледуват всички от семейство Тиквови
Масовото развитие на кубинската мана се очаква при средно денонощни температури 18-24o С и ако водата се задържи за 8-9 часа. Спорите презимуват като мицел в развиващи се растение в оранжериите, но може да проникнат и от...

Грижи за морковите през април
Морковите никнат бавно и през този период имат нужда от голямо внимание.

Прашеста краста по картофите
Болесттае разпространена в хладните и влажни области на отглеждане на картофите.

Салатното цвекло не понася излишна влага в почвата
Във влажни, дълбоки, богати с органични вещества почви салатното цвекло не се нуждае от поливане и дава високи добиви.

Джоджен - отглеждане
Джодженът е многогодишно растение от сем. Устоцветни. Коренището е хоризонтално и от него ежегодно израстват нови стъбла, които достигат височина 30-100 см, с гладки или слабо овласени разклонения.

Аспержите - зеленчукът деликатес
Аспержата е многогодишно растение от семемайство Кремови. На аспержата кореновата система е мощно развито коренище.

Какви са изискванията към топлинния режим на доматите?
Семена на доматите започват да прорастват при 9-10°С. Темпът на прорастване е много по-бърз, когато температурата в почвата е около 20°С. При температура над 30°С поникването на семената