Отношението на зеленчуковите култури към свойствата на почвата е твърде различно. При създаването на зеленчукова градина обаче е необходимо да се обърне внимание преди всичко върху физическите качества на почвата, от които най-важен елемент е нейната структура. Структурата, от която зависи почвеното плодородие, се определя от способността на почвата да се разпада на отделни частици. Най-добра е структурата, при която почвените частици са троховидно-зърнести с преобладаващ размер 2-4 мм.

Зеленчуковите култури дават голяма продукция за сравнително кратък период. Затова те предпочитат дълбоките, рохкави, топли и отцедливи почви, богати с лесно усвоими хранителни вещества. Такива са например ливадно-алувиалните почви, черноземните, карбонатните и др. Тежките, глинести и водонепропускливи почви, както и бедните песъчливи или каменисти почви не подхождат за отглеждане на зеленчуци. Те стават годни едва след като предварително се положат грижи за подобряването им: торене с оборски тор, дрениране, почистване на камъните, редовна обработка и др. Най-добра за отглеждане на зеленчуци е дълбоката хумусна глинесто-песъчлива почва.

Освен това необходимо е да се знае, че почвата на зеленчуковия участък трябва да бъде по-скоро лека, отколкото тежка, което облекчава обработката и позволява по-лесното създаване на условия подходящи за растежа на корените.

За развитието на зеленчуковите растения не са добри и почвите с плитък орен слой, т.нар. плитки почви .

Не само почвата, но и качествата на подпочвата влияят върху зеленчуковите култури. Почви с тежки, влажни глинести подпочвени пластове и с близка подпочвена вода не са подходящи за отглеждане на зеленчукови растения. Не са подходящи и почвите със силно дренирана песъчлива или чакълена подпочва. Особено благоприятни условия създават леките, песъчливо-глинести подпочви.