Приготвяне на работни разтвори за растителна защита
Приготвяне на работни разтвори за растителна защита

При работа с прахообразни препарати за получаване на хомогенизиран разтвор е необходима двустепенна подготовка. Първо се приготвя т.н. маточен разтвор. Той се получава в отделен съд, като към измереното количество от препарата се добавя по малко вода с постоянно разбъркване, докато се получи концентриран разтвор - кашица. Същата се разрежда до получаване на суспензия, получената смес се добавя в резервоара на пръскачката, разбърква се и се долива с вода както при течните препарати.
При комбиниране на листни микроторове с препарати за растителна защита, разтворът от листните торове се добавя последен в пръскачката.
При подготовка на комбинирани работни разтвори е необходимо да се ползва таблица за смесимост или се прави тест.
Приготвените работни разтвори трябва да се изпръскат веднага.
След работа с пестициди пръскачките се измиват с чиста вода. Ако са прилагани хербициди за предотвратяване на възможността от остатъчни количества върху други чувствителни култури, пръскачката се промива с Агроклин - 1%, или 1%-ов разтвор на хлорна вар, белина, сода бикарбонат или амониева селитра.

Обикновен малинов бръмбар
Със значителното увеличение на площите, засадени с малини у нас, в много райони, където тази култура е застъпена в по-голям размер, плътността на обикновения малинов бръмбар е чувствително повишена и той се превърна в икономически най-важния неприятел на тази култура.

Твърдата пшеница по брой на разновидностите отстъпва само на меката
Твърдата пшеница се отличава от другите видове с високото си съдържание на белтъчини в зърното и особено с качеството на глутена, което я прави особено пригодна за макаронените изделия.

Кокоше просо - сериозен конкурент на културните видове при усвояването на азота
Кокошето просо е едногодишен късен пролетен плевел. Има коленчато изкривено стъбло, разклонено от основата, високо до 80-100 cm.

Лимец - еднозърнест и двузърнест
Културният еднозърнест лимец се отличава от дивите лимеци с по-широките си и по-дълги класове. Те са плътни, силно сплеснати, с тясна лицева и широка двуредна част.