Приготвяне на работни разтвори за растителна защита
Приготвяне на работни разтвори за растителна защита

При работа с прахообразни препарати за получаване на хомогенизиран разтвор е необходима двустепенна подготовка. Първо се приготвя т.н. маточен разтвор. Той се получава в отделен съд, като към измереното количество от препарата се добавя по малко вода с постоянно разбъркване, докато се получи концентриран разтвор - кашица. Същата се разрежда до получаване на суспензия, получената смес се добавя в резервоара на пръскачката, разбърква се и се долива с вода както при течните препарати.
При комбиниране на листни микроторове с препарати за растителна защита, разтворът от листните торове се добавя последен в пръскачката.
При подготовка на комбинирани работни разтвори е необходимо да се ползва таблица за смесимост или се прави тест.
Приготвените работни разтвори трябва да се изпръскат веднага.
След работа с пестициди пръскачките се измиват с чиста вода. Ако са прилагани хербициди за предотвратяване на възможността от остатъчни количества върху други чувствителни култури, пръскачката се промива с Агроклин - 1%, или 1%-ов разтвор на хлорна вар, белина, сода бикарбонат или амониева селитра.

Сивото гниене е опасно заболяване по ягодите, срещу което трабва да се води борба
Сивото гниене е опасно заболяване по ягодите, срещу което трабва да се води борба

Лозовият драскач напада само лозата
Лозовият драскач развива едно поколение годишно и зимува като ларва в почвата. Възрастните насекоми се появяват през май, а яйцеснасянето започва през юни.

Фасул - грижи през вегетацията
Поникването на фасула може да се задържи от образуваната почвена кора след проливен дъжд, затова трябва непрекъснато да се следи състоянието на почвата и при нужда се разрохка повърхността.

Отглеждане на памук
Памукът се отглежда заради влакното, което е основна суровина за текстилната промишленост.

Икономически важни неприятели по люцерната
Двадесет и четири точковата калинка е най-опасният неприятел по люцерната у нас. Възрастните насекоми и ларвите им изгризват удължени ивици по листата, без да засягат долния епидермис.

Как вреди чесновата муха?
Чесновата муха у нас се среща навсякъде, където се отглежда зимен чесън. Напада зимния чесън и лука, засаден от арпаджик през есента.