Изисквания към температурата



За нормалния растеж и плододаване на кайсията като топлолюбиво растение са необходими 25 гр.С вегетационна температура. Качествени плодове се получават в районите с достатъчно слънчево греене и средномесечна температура през м.юни над 19 гр.С и през м.юли около 21 гр.С.



Кайсията е растение, което проявява голяма студоустойчивост през периода на дълбокия есенен покой и може да понесе температури от порядъка от -25 до -27 гр.С, а някои сортове и до – 30 гр.С. Естествения покой при кайсията е твърде кратък и плодните пъпки бързо се събуждат за развитие, ако времето се затопли макар и за кратко време. Така те губят от своята закалка и мразоустойчивостта им рязко намалява.



 



Изисквания към влагата



Недостигът на влага в почвата предизвиква издребняване на плодовете, нарушава се процеса на узряване, понижава се качеството на плодовете и намалява количеството на залаганите плодни пъпки. Критичните фази за недостиг на вода са: - дните по време на втвърдяване на костилката, - когато плодовете нарастват /наливат се/, - след беритба през месеците юли, август, септември при залагане и формиране на плодовите пъпки. Плодовите пъпки се формирани при достатъчно водоснабдяване са по-издържливи на ниски температури, отколкото тези формирани през период на воден дефицит в почвата. Изисквания към почвата.



Дръвчетата отглеждани върху дълбоки плодородни, добре дренирани почви показват най-добър растеж с високо и редовно плододаване. Кайсията не понася тежките, непропускливи почви с високи води. Тя вирее добре при значително широк диапазон на рН- от 5,5 до 7,5 и има определени изисквания към нивото на хранене с макро- и микроелементи /азот, фосфор, калий, калций, желязо, цинк, манган, бор/.