При климатичните условия на нашата страна есенното засаждане на всички овощни видове (с изключение на ореха) е за предпочитане. Препоръчително е то да стане през ноември и да приключи до средата на декември, 15-20 дни преди настъпване на големите зимни студове. Непосредствено преди засаждането дръвчетата се преглеждат внимателно. Те трябва да са здрави и да отговарят на определени изисквания - височина над 100-110 см, да имат най-малко 3 скелетни клони, минимум 3 корена с дължина 30-35 см и т.н.
Преди засаждането корените на дръвчетата се съкращават с 1-2 см. Ако има повредени корени те се режат до здрава тъкан. За да се предпазят отрезите от засъхване и да се ускори зарастването им, което прави по-сигурно прих- ващането на дръвчетата, след резитбата корените се потапят в каша от 1 част пресен говежди тор и 3 части глина, разредена с вода и веднага се засаждат в предварително изкопаните за тази цел посадъчни ями.
Дълбочината на посадъчните ями се определя от почвения тип и от предпосадъчната подготовка на мястото. За леките, пропускливи и топли почви тя е 45-50 см. Ако не е направено предпосадъчно наторяване на площите, десетина дни преди засаждането в посадъчните ями се внасят 100-200 г суперфосфат, 80-100 г калиев сулфат (за леки и песъкливи почви) и 10-12 кг добре угнил оборски тор, предварително смесен с почва (от горния почвен слой). След това посадъчните ямки се запълват до 2/3 от дълбочината им. След като пръста покрие корените, мястото около тях се уплътнява от периферията към центъра, с което се избягва накъсването на корените или разместване на дръвчето.
При засаждане на дръвчетата кореновата шийка трябва да остане 2-3 см над почвената повърхност. Дръвчетата на вегетативна подложка се засаждат по-дълбоко, до мястото на присаждането. След като посадъчната яма се запълни до повърхността на почвата се прави венец от пръст около дръвчето. Веднага след засаждането дръвчето се полива с 10-15 литра вода. Ако насаждението е изложено на ветрове всяко дръвче се укрепва с кол, забит в ямата преди засаждането на 8-10 см от стъблото.
Използвайте хубавото време през ноември за засаждане на дръвчета
При климатичните условия на нашата страна есенното засаждане на всички овощни видове е за предпочитане. Препоръчително е то да стане през ноември и да приключи до средата на декември...

Резитба на нар
Нарът е листопадно дръвче или храст с височина 3-5 м. Младите леторасти са светлозелено-жълти, а вдървесинените - кафяво до червеникавосиви.

Присаждане под кора
Присаждането под кора се извършва бързо, лесно и дава висок процент на прихващане, ако е станало при активно сокодвижение на подложката.

Сливата е сравнително сухоустойчива култура
Цъфтежът на сливовите сортове настъпва доста рано, но разликата в срока на цъфтежа между тях достига до 18-20 дни. Ясно са очертани три групи сортове в това отношение.

Какви са начините за размножаване на овощните растения?
По два основни начина се размножават овощните растения - семенен и вегетативен. Семенният начин почти не се прилага в промишленото размножаване на овощните култури.

Отглеждане на праскови - особености
При създаване на насаждения с праскови сортовете се засаждат в отделни парцели, подредени по реда на зреене на плодовете, с оглед да се улесни беритбата и т.н.

Резитба на лешника
Едностъбленото отглеждане на лешника осигурява по-добро осветляване на короните и улеснява обработката на почвата и беритбата на плодовете, поради което е за предпочитане.