Плододаването на овощните видове и сортове показва значителни колебания през различните години. При някои видове често се стига до редуване на „пълни” с „празни” години. Това колебание на добивите от овощните дървета се означава с израза алтернативно плододаване. То е най-ясно изразено при ябълката. Алтернативност има и в плододаването на крушата, особено при сортовете с голяма родовитост. Други овощни видове, като прасковата и черешата, проявяват слаба склонност към такова плододаване. Нередовното плододаване е наследствено обусловено и е свързано с диференцирането на плодни пъпки и с претоварването с плод.

До нередовно или алтернативно плододаване овощните видове и сортове стигат и поради значителни повреди на плодните пъпки, цветовете или завръзите от прекомерно ниски зимни температури или късни пролетни мразове. Претоварването с плод води до слабо диференциране на плодни пъпки. Обратно, силното намаляване на плодовия товар от зимни студове или късни пролетни мразове води до диференциране на много плодни пъпки и до претоварване с плод. И двете явления създават условия за алтернативно плододаване.

Алтернативното плододаване нанася големи загуби на овощарите. През „празните” години продукцията често не осигурява достатъчно средства за покриване на производствените разходи. Обратно, през „пълните” години беритбата се затруднява, а плодовата продукция е с по-ниско качество - плодовете са недостатъчно едри и слабо оцветени. Освен това при алтернативно плододаване средната продукция от насажденията за няколко години или за пълния им продуктивен живот е по-малка, отколкото при равномерни ежегодни реколти.

За постигането на равномерни ежегодни реколти овощарите трябва да познават и да прилагат всички известни и достъпни средства, за да създадат такива условия във външната среда и в самите растения, които благоприятстват за нормалното ежегодно натоварване на дърветата с плод.

През „празните” или със слабо плододаване години трябва да се използват своевременно всички средства, които благоприятстват за завързването и задържането на колкото се може повече плод по дърветата, а през годините на претоварване с плод да се създават условия за диференциране на нормален брой плодни пъпки, като се освободят дърветата от излишен завръз.

Основа на отстраняване алтернативния характер на плододаването е осигуряването на нормално равновесие между растежа и плододаването. Главното мероприятие за постигането на това е резитбата за плододаване. Тъй като тя се извършва преди събуждане на растенията, при пълна неизвестност относно условията, при които ще протече цъфтежът и т.н., налага се да се оставят винаги повече плодни пъпки. Ето защо прореждането на плодовете допълва резитбата за нормализиране на плодовия товар. Мощни косвени средства за поддържане на подходящо равновесие между растежа и плододаването са почвообработките, торенето и напояването.

Вижте още:

Отглеждане на праскови - особености

Сливата е сравнително сухоустойчива култура

Резитба на дюлята