Салатно цвекло
Салатното цвекло е двугодишно растение

Сортове. Египетски 60. Има плоско кръгъл, със средна маса 400-500 гр. кореноплод. Кожицата е интензивно червена, а вътрешността е с редуващи се по-тъмни и по-светли червени кръгове. Сортът е високодобивен, с качествени кореноплоди. Подходящ е за ранно и късно полско производство.
Бордо 60. Има по-овални до сферични кореноплоди, по оцветяване и консистенция сходни с тези на сорта Египетско 60. Сортът е подходящ за ранно и късно полско производство.
Подготовка на почвата. През есента се извършва дълбока оран на 28-30 см., с която се внасят 20 кг. фосфор и 15 кг. калий на декар. През март площите се култивират и се брануват на 12-15 см. дълбочина, като се тори с 10-15 кг. азот на декар. При възможност се употребява добре разложен оборски тор 2-3 тона на декар.
Сеитба. За равномерно снабдяване на пазара с кореноплоди семената се засяват в два срока: началото на март и началото на юни. На по-големи площи сеитбата се механизира. Засява се на 3-4 редови ленти по схема 55-60 см. междулентие, 35-40 см. междуредие и 8-10 см. в реда. Сеитбената норма е 2,5-3 кг. семена на декар. На по-леки водопропускливи почви се засява на 3-3,5 см. дълбочина, а на по-тежки на около 2 см. Непосредствено след засяването почвата се валира.
Грижи след сеитбата. Състоят се главно в неколкократно поливане, окопаване и борба срeщу болестите и неприятелите. Гъстите посеви се прореждат. Отскубнатите излишни растения във фаза 2-3 лист може да се употребят за разсадово отглеждане на салатното цвекло. Тяхната листна маса се съкращава до една втора, прекъсва се централния корен и се засаждат в ниски лехи при разстояния 25 на 25 см.
Прибиране и добиви. Пролетните посеви се прибират през май-юни като част от продукцията се предлага на пазара на връзки по 3-5 растения. На големи площи прибирането е механизирано. За целта 2-3 седмици по-рано поливките се прекратяват. Добивът на кореноплоди с диаметър 5-8 см. е 4 до 5 тона от декар.

Грижи за морковите през април
Морковите никнат бавно и през този период имат нужда от голямо внимание.

Прашеста краста по картофите
Болесттае разпространена в хладните и влажни области на отглеждане на картофите.

Салатното цвекло не понася излишна влага в почвата
Във влажни, дълбоки, богати с органични вещества почви салатното цвекло не се нуждае от поливане и дава високи добиви.

Джоджен - отглеждане
Джодженът е многогодишно растение от сем. Устоцветни. Коренището е хоризонтално и от него ежегодно израстват нови стъбла, които достигат височина 30-100 см, с гладки или слабо овласени разклонения.

Аспержите - зеленчукът деликатес
Аспержата е многогодишно растение от семемайство Кремови. На аспержата кореновата система е мощно развито коренище.

Какви са изискванията към топлинния режим на доматите?
Семена на доматите започват да прорастват при 9-10°С. Темпът на прорастване е много по-бърз, когато температурата в почвата е около 20°С. При температура над 30°С поникването на семената