MAP и DAP - комплексни торове със съдържание на повече от 1 хранителен макро елемент
Моноамониевия и диамониевия фосфат са комплексни торове със съдържание на повече от 1 макро хранителен елемент в състава си, с което ги прави пластични за приложение при различните видове култури ( зърнено-житни, бобови, зеленчукови, етерично маслени, енергийни и др.) и почви!

При бобовите култури азот е нужен само в първите етапи на развитие докато самите те не образуват специалните си надебелявания по кореновата с-ма изпълнени със специализирани и не специализирани грудкови бактерии улавящи атмосферния азот и правещи го храна за растението.
При пивоварния ечемик също не се цели високо съдържание на белтъчини в зърната защото те влошават качеството на пивото произведено от него. При тази култура азотът също се внася пред сеитбено, като МАП или ДАП са удачни торове за направата на това подхранване.
Разбира се, последяващите подхранвания на растенията по време на вегетация може да се замени със специализирани азотни торове или комбинирани такива с по-високо съдържание на азот, при култури не взискателни към хранителните елементи и насоката в която те се отглеждат. Често МАП и ДАП са включени в торови програми заедно с амониев нитрат, течен азотен тор, NPK и др.
В сравнение с другите минерални торове независимо едно компонентни или комплексни МАП и ДАП са торовете с най-високо съдържание на активно вещество във формулата си. Освен благоприятния ефект върху прилаганите култури и високата му пластичност в употребата, като цяло на заден план не остава и икономическия ефект от тези торове с тяхното високо съдържание на активно вещество!

Как да разберем, че картофите имат нужда от наторяване с калий?
Химичният елемент е абсолютно необходим за картофите.
Оборски тор - качества и видове
Може да се каже, че оборският тор е пълен тор. Оборският тор съдържа всички важни за растенията хранителни елементи и микроелементи, а също и стимулатори (ауксини, витамини, хормони и др.)

Какво трябва да знаем за физико-механични свойства на торовете?
При механизиране на процесите по съхраняване, транспортиране, торене и внасяне на торовете в почвата особено значение имат физико-механичните им свойства.

Торене на домати
За да се получи висок ефект от торене на доматите, както, и при другите зеленчукови култури, необходимо е да има научно обосновани решения по въпросите за оптималните торови норми.

Как трябва да се торят картофите за да се получат високи добиви?
Торене на картофите. Въз основа на много опити е установено, че с 1 тон клубени и съответното количество надземна маса картофите изнасят от почвата средно по 5 кг. азот, 2 кг. фосфор, 9 кг

За добри добиви -торете касиса
Най-големи са изискванията на културата КАСИС от пролетта до средата на лятото