През месец август морковите биват нападнати от морковена муха и листни въшки. Морковената муха вреди още по пащърнака, магданоза и целината. Големи вреди по морковите нанася второто поколение мухи, които летят през август. Лаврите от това поколение се срещат и до късна есен.



 



Признаците на нападнатите моркови от мухата са следните: -листата на растенията променят цвета си от червеновиолетов до жълт и изсъхват, -кореноплодните са с неправилна форма, загниват, стават безвкусни, горчиви и негодни за консумация,



 



Борбата с морковената муха е трудна, защото яйцеснасянето е продължително. Основните мерки са:



-спазване на сеитбообръщението,



-сеитбата на морковите да става на по-голямо разстояние от площите, където е била културата миналата година,



-по-ранна сеитба,



-почвите за сеитба на морковите да бъде по-леки,



-разреждането на посева, тъй като гъстите посеви се повреждат по-силно.



 



При установен масов летеж на морковената муха могат да се приложат и химични пръскания с инсектициди, като актелик 50ЕК-150 мл/дка, децис 25ДТ-50г/дка и др. При екологично производство на малки площи, срещу неприятеля може да се заравят в почвата нарязани парчета лук.



 



Морковите биват нападнати от три вида въшки. Първите два Dysaphis crataegi, Myzus poersicae/ , нападат листата на морковите, а третата /Pemphigus bursarius/ напада подземната част. При нападението на подземната част кореноплодът изостава в развитието си и лесно се отскубва. Листите въшки се излюпват в средата на април. Повредените моркови от тях могат лесно да се разпознаят по почервеняване на листата и образуването на гали, в които се намира въшката. През май се развива второто поколение на въшките, те са крилати и живораждащи. Освен пряката си вредна дейност, листните въшки са преносители и на вирусни заболявания по морковите, които не се лекуват. За предпазване от листните въшки трябва да се спазва сеитбообръщението и пространствена изолация. Нападнатите растения се унищожават, а пръскането с инсектициди се прилага само при по-късното производство на моркови.



 



Въшките могат да се ограничат и с екологични средства по следния начин: -нарязани наситно 1 кг доматени растения се накисват в 1,5 л вода. След 1 час извлекът се прецежда, разрежда се със 7 л вода и към него се прибавя 5 мл. течен сапун. -извлек от 200 г ситно нарязан кромид лук, накиснат за 15 часа в 10 л. вода. Прибавя се 10 мл течен сапун, след прецеждане е готов за пръскане.