Кои вредители се наричат бели червеи?

С името бели червеи са известни ларвите на листорогите бръмбари. Като неприятели на зеленчуковите култури най-често се срещат ларвите на обикновения майски бръмбар, обикновения юнски бръмбар, априлския и др.

По кои зеленчукови култури вредят белите червеи и в какво се изразява повредата?

Белите червеи повреждат най-често картофите, салатите, цвеклото, марулите, зелето, кромида, фасула, морковите и други. Белите червеи нагризват подземните части на растенията - клубени, кореноплоди и корени, като правят галерии в тях.

Каква е биологията на белите червеи?

Белите червеи развиват по едно поколение за 2-3 години и презимуват като ларви от различни възрасти, а някои и като възрастни насекоми в почвата в специални камерки. Бръмбарите се хранят с листата на голям брой горски, дървесни и овощни видове, като предпочитат дъба и черешата. През пролетта бръмбарите се появяват през периода април-юни в зависимост от видовата принадлежност. При обикновения майски бръмбар възрастните индивиди мигрират по горските дървесни и овощни видове, чиито листа повреждат, узряват полово и едва през юни започват да снасят яйца, като избират места, богати на оборски тор или с гниеща растителност. Яйцата се снасят поединично в почвени камерки на дълбочина 15-40 см в зависимост от типа на почвата. Яйчният стадий е доста продължителен - от 22 до 50 дни.

Излюпването на ларвите започва към края на юни и продължава през юли. Ларвите се хранят, както с хумусни вещества, така и с нежни коренчета на растенията, а през следващите две години изключително с подземните части на растенията. Напълно развитите ларви какавидират в почвата в землеста камерка на дълбочина от 25 до 45 см от юли до септември. Бръмбарите от новото поколение остават да зимуват в почвената камерка.

Как се провежда борбата с белите червеи?

Борбата с белите червеи е трудна. Ето защо преди засаждането или засяването на зеленчуковите култури е необходимо да се направят почвени разкопки с размери 50/50/50 см (на един декар се правят 5-10 разкопки за да се установи плътността на ларвите. Прагът на икономическа вредност при картофите е повече от 4-5 ларви от II и III възраст. При установяване на повече от 6-8 млади или повече от една напълно развита ларва съществува опасност за реколтата.

Загубите от бели червеи могат да се ограничат чрез редовна обработка на почвата, унищожаване на плевелната растителност, по-ранна сеитба или по-ранно засаждане на зеленчуковите култури. Добри резултати се получават и чрез обработка на почвата през септември на дълбочина 25-28 cм.