Торене на Годжи Бери Goji Berry
Торене на Годжи Бери Goji berry

Предпосадъчно торене.На пролет или на есен мястото предназначено за засаждане с Годжи Бери Goji berry се наторява с 2-3 тона угнил оборски тор,40-50 кг суперфосфат (Р2О5) и около 20 кг калев тор (К2О) и се изорава на около 30-35 см дълбочина(не повече от 40 см).
Торене в Посадъчните Ямки. Когато не е извършено предпосадъчно торене на дъното на ямката се посипват около 100 грама суперфосфат и 2-3 кг. добре угнил оборски тор,който се омесват с малко почва от горният почвен слой или торф.Накрая се поставя хубава почва 3-5 см. която да служи като изолация между младите корени на растението и торта.
Основно Торене. На по-богати почви през есенно-зимният период през 2 години могат да се внасят по 1,5 – 2 тона добре угнил оборски тор и по 20 – 30 кг суперфосфат (Р2О5) и 5-10 кг калиев сулфат (К2О) на декар,след която мястото се заорава или дискова.Обработката на почвата трябва да е плитка – 10-12 см,тъй като кореновата система е плитко разположена.
На по-бедни почви може да торите със същите норми всяка година.
Ако почвата е кисела може да разхвърлите заедно с оборският тор дървесна пепел,вар или компост.
През пролетта(юни) и лятото (юли-август) може да подхраните с по 8-10 кг на декар азот (N) - амониева селитра,последвано от по-плитка обработка на почвата 8-10 см.
*Нуждата на овощните дръвчета от торене се определя най-точно на базата на листни или почвени анализи.В противен случай се приемат ориентировъчни торови норми в зависимост от качеството на почвата,влагата и състоянието на дръвчетата!

Формиране на подобрена етажна корона
Подобрената етажна корона има водач и 5-7 скелетни клона със скелетни разклонения. Височината на стъблото е обикновено 50-60 см.

Принципи при резитба на дръвчета в млада възраст
Резитбата е основна операция при отглеждане на плодни дръвчета. Особено важна е тя в началния (младенчески период) на дръвчетата преди да встъпят в плододаване.

Резитба за плододаване при подобрена етажна корона
Плододаването на овощните растения започва още преди да е приключило формирането на короната. През този период обаче не се налагат специални резитби за регулиране на плододаването.

Резитба на прасковата след повреди от студ
След повреди от студ резитбата на прасковата зависи както от степента на повредите, така и от възрастта на дърветата.

Резитба на череша
Черешата естествено образува просветлена корона. Тя се нуждае от ограничена резитба, главно за формиране. При черешата прореждането намира слабо приложение.

Основни агротехнически мероприятия в овощните насаждения
За климатичните условия на нашата страна най-подходящо е поддържането на почвената повърхност в черна угар, което се постига чрез есенна оран след листопада на дълбочина 16-20 см.