Сортът Тракия е получен от кръстосването на сортовете Мискет тракийски и Болгар. Листът е средно голям, дълбоко нарязан, петделен, гол. Опашният вряз е отворен във вид на скоба. Дръжката на листа е средно дълга, виолетово-червена.

Гроздът е голям до много голям, коничен, полусвит. Дръжката му е дълга, дебела, вдървесинена в основата, жилава. Средната маса на един грозд е около 400 г.

Зърното е едро, овално или продълговато, към върха слабо заострено. Кожицата му е дебела, жилава, жълто-зелена до кехлибарена. Консистенцията му е месесто-сочна. Вкусът му е хармоничен, наподобяващ вкуса на сорта Болгар. В едно зърно има 2-3 семена. Средната маса на едно зърно е 4,5-5 г.

Специфики на сорт Тракия

Сортът Тракия спада към групата на ранните сортове. Гроздето му узрява около средата на август.

Армира - типичен десертен сорт грозде

Лозите са силно растящи, развиват много колтуци и имат голяма родовитост. Предвид на това при резитбата трябва да се оставят само чепове с по 2 очи. Средният добив от лоза при стъблено отглеждане е 6-7 кг, а от декар - 1500 кг.

Особености:

  • - Лозите не са устойчиви на мана и оидиум.
  • - Сортът Тракия е подходящ за асмовидно отглеждане.
  • - Не е склонен към изресяване и милерандаж.
  • - Лозите му не са устойчиви на ниски зимни температури, но имат добра възстановителна способност след измръзване.
  • - Афинитетът му с подложките е добър.
  • - Развива се успешно върху различни почви, но изисква напояване.
  • - Гроздето му е практически устойчиво на сиво гниене.

Отличен десертен сорт

По механичен и химичен състав на гроздето Тракия е типичен десертен сорт. Процентът на зърната в грозда е висок. Кожицата и семената съставляват малка част от масата на зърната. При физиологична зрелост съдържанието на захари в гроздето е 19%, а на титруеми киселини - 6,2 г/л.

Брашнеста мана (оидиум) по лозата

Гроздето е с много добра транспортабилност и съхраняемост след беритбата. Върху лозите се запазва в свежо състояние дълго време след настъпване на физиологичната му зрелост.

Сортът Тракия може да се отглежда при надморска височина до 600 м.


ВИЖТЕ ОЩЕ

Вода за лозата

Когато град удари лозето

Гроздето узрява бързо, става сладко и едро