С каква вода трябва да се напояват зеленчуковите култури?

Водата, която се използва за напояване на зеленчуковите култури, не бива да съдържа вредни вещества и плевелни семена, трябва да е с неутрална или слабо кисела реакция и с подходяща температура.

Водата, която е замърсена от отпадъците на книжните, оловно-цинковите и кожарските заводи, не бива да се използва за поливане на зеленчукови растения.

Съдържанието на разтворените във водата за поливане соли също имат значение за качеството на зеленчуковите растения. Речната вода съдържа по-малко соли, но подпочвените води, които много често се използват за напояване в малките зеленчукови градини, нерядко съдържат много соли в концентрация, вредна за зеленчуковите растения.

Ако подпочвената вода съдържа главно калциев сулфат, тя е безвредна; ако в нея преобладават натриевият хлорид (солта) и натриевият сулфат, тя е подходяща за поливане само на лека и отцедлива почва; ако в нея преобладава натриевият карбонат, тя е вредна за напояване.

Решаващо влияние върху растежа и развитието на зеленчуковите растения оказва температурата на водата за поливане. Когато по-топлолюбивите зеленчукови растения се поливат с вода, чиято температура е под 14-16°С, те се втрънчват. Поливната вода трябва да се темперира над 19-20°С. Оптимална температура на водата за поливане на зеленчуци е около 25°С. Когато поливната вода протече по напоителна вада, дълга 400 м, температурата й се повишава с няколко градуса и става подходяща за поливане даже на топлолюбиви зеленчукови растения.

Водата, с която се полива парниковият разсад рано през пролетта, се затопля предварително.

Как трябва да се полеят зеленчуковите растения веднага след разсаждането им?

След като зеленчуковите култури се разсадят на постоянно място, полива се веднага, за да се навлажни почвеният слой и да се уплътни почвата около младите, крехки корени. Така се създават благоприятни условия за бързо прихващане и вкореняване на засадените растения.

В зависимост от срока на разсаждане, от типа и температурата на почвата, от особеностите на разсажданата култура и от метеорологичните условия поливката се извършва ръчно (маркуч или с лейка без решетка) или с течаща вода. Ръчно се поливат в вода ранните и топлолюбивите зеленчукови култури през пролетта (домати, пипер, краставици, патладжан, ранно зеле и маруля), а с течаща вода се поливат при по-късно пролетно и при лятно разсаждане.

В зависимост от условията за вкореняване на растенията се правят 1-2 поливки. Втората поливка се извършва при нужда 4-5 дни след първата, когато се подсаждат пропадналите растения. Ако почвената влажност е достатъчна, поливат се ръчно само подсадените растения.

Кои поливки са вегетационни и какво е значението им?

Поливките през вегетацията на растенията се наричат вегетационни или основни. Вегетационните поливки поддържат благоприятен не само водния, но и въздушния и хранителния режим на почвата, тъй като предизвикват обмяна на почвения въздух и правят хранителните вещества по-усвоими.

Броят на вегетационните поливки и количеството на водата за поливане, която се дава с тях, са различни за отделните зеленчукови видове. Например при краставици, чиято коренова система е плитко разположена, поливките през вегетацията са повече на брой и с по-малко вода, а при зелето се полива по-рядко и с повече вода. Освен това през пролетта, когато почвената влаго-запасеност е добра, зеленчуковите растения се поливат по-рядко, отколкото през лятото, когато активните запаси от влага в коренообитаемия почвен слой се изчерпват.

По кои външни признаци на зеленчуковите растения може да се определи необходимостта от поливане?

Възможно е, ако се познават добре особеностите на зеленчуковите култури и тяхната външна проява при засушаване на почвата. Ето и някои външни изменения, характерни за засушените растения:

  • при доматите и пипера - листата, особено младите, стават тъмнозелени;
  • при пипера - завяхване на листата и през утринните часове;
  • при краставиците, дините, пъпешите, тиквичките, зеления фасул, зеления грах, марулята, салатата, морковите и др. - листата потъмняват и през по-топлите часове на деня завяхват;
  • при зелевите - увяхване на листата през топлите часове на деня, както и увеличаване на восъчния налеп по листната повърхност;
  • при краставиците, тиквичките, дините, пъпешите, пипера, патладжана, зеления фасул и зеления грах - окапване на цветовете.

Освен това през определени периоди от развитието си зеленчуковите растения се нуждаят от повече вода и от почести поливки.

Такива периоди са:

  • след поникването на морковите, магданоза, лука, дините, пъпешите, спанака, краставиците, тиквичките и др.;
  • през плододаването на доматите, пипера, патладжана, зеления фасул, зеления грах, краставиците, тиквичките и др.;
  • при образуването на зелките при всички зелеви;
  • в началото на формирането на кореноплодите при морковите, магданоза, пащърнака, салатното цвекло и т. н.