Захарен сироп за попълване на хранителните запаси на пчелите
Захарен сироп за попълване на хранителните запаси на пчелите

- Подхранване на пчелните семейства с гъст захарен сироп (1,5 кг - 2 кг захар с 1 л вода) за дозапасяване в големи количества за кратко време. Към всеки 1 л охладен сироп се добавя 3г (1/2 чаена лъжичка ) обикновен оцет.
- Подхранване с инвентиран захарен сироп. Той се подготвя в емайлиран или хромиран съд, като се смесват за 100 литра: 8 кг течен нектарен мед с 20 л дъждовна или дестилирана вода за разтваряне. На два пъти през един ден се добавят по 36 кг захар. Така приготвеният разтвор се разбърква 2-3 пъти дневно, като се съхранява при температура 36-40 градуса. След 7-8 дни сиропът е готов. Подава се в големи количества за кратко време.
През пролетта и края на лятото концентрацията на захарния сироп трябва да бъде1:1.
Това подхранване продължава до попълване на хранителните запаси в определените количества. През пролетта във всяко семейство трябва да има поне 5-6 кг мед, а през есента 15-20 кг.
Приготвянето на захарния сироп се извършва по следния начин: водата се загрява до завиране и след това се отстранява от нагревателния уред. Тогава се добавя захарта и се разбърква до разтваряне. Охлажда се до 28-30 градуса и може да се налее в хранилките или направо в питите.

Как да хващане и използваме роевете?
Пчелните семейства се роят преди обяд или по обедните часове. Роят се залавя по дървета, храсти или други предмети около пчелина.

Изваждане на пити и центрофугиране на меда
Най-добре се центофугират питите веднага след изваждането им от кошеирите, защото медът е топъл

Как да бележим пчелните майки
Как да бележим пчелните майки

Как се прави главен (основен) пролетен преглед на пчелните семейства?
Главният пролетен преглед се прави към края на март или началото на април в зависимост от състоянието на времето и климатичните условия на района.

Пролетно подхранване със захарен сироп на пчелите
През пролетта с увеличаване на пилото и количеството на пчелите, хранителните запаси в кошерите бързо се изразходват.

Как да сменим старите пчелни майки – начини на придаване на майка?
Придаването на майките е много важен момент в пчеларската практика. За да бъде то успешно трябва да се спазват следните условия: ако в осиротялото семейство няма млади пчели, дава му с