Прoсветляване на плододаващи ябълкови и крушови дървета
Подходящо е това да се направи, стига да не е много студено

Внимавайте да не оставяте чепове. Местата на орязване веднага намажете със специален овощарски мехлем или с дървесен катран, за да предотвратите проникването на паразити в раната. При просветляването на короната непременно отрежете всички изсъхнали клони, независимо дали са големи или малки. Те са носители на много болести и след отрязването им трябва да ги изгорите. Някои дървета развиват във вътрешността на короната си така наречените "лакомници" - силно растящи вертикално нагоре филизи. Ако не са нужни за попълване на някоя голяма празнина в короната, те трябва да се изрежат из основа. Ако се налага да отрежете дебел клон, не започвайте рязането в основата, а 25 см по-нагоре. Такива клони се зарязват най-напред отдолу, на 1/3 от дебелината им, а след това отрязването се извършва отгоре. Останалото парче се отрязва наведнъж, плътно до стъблото, така става невъзможно разрушаването на клона. Ако по дървото все още има останали някои листа, трябва да ги премахнете, за да не станат гнезда на гъсениците на бялата овощна пеперуда. Гнездата на гъсениците на пеперудата "златозадка" са по-големи, състоят се от няколко омотани в паяжина листа, намиращи се по върха на младите филизи. Пръскането с химически препарати не наврежда на така опакованите вредители, затова механичното им събиране и изгаряне е най-ефективно средство в борбата с тях. Ако видите по дървото останали мумифицирани плодове ги отстранете и изгорете - те са развъдник на спори и през пролетта ще разпространят болестта "кафяво гниене".

Формиране на подобрена етажна корона
Подобрената етажна корона има водач и 5-7 скелетни клона със скелетни разклонения. Височината на стъблото е обикновено 50-60 см.

Принципи при резитба на дръвчета в млада възраст
Резитбата е основна операция при отглеждане на плодни дръвчета. Особено важна е тя в началния (младенчески период) на дръвчетата преди да встъпят в плододаване.

Резитба за плододаване при подобрена етажна корона
Плододаването на овощните растения започва още преди да е приключило формирането на короната. През този период обаче не се налагат специални резитби за регулиране на плододаването.

Резитба на прасковата след повреди от студ
След повреди от студ резитбата на прасковата зависи както от степента на повредите, така и от възрастта на дърветата.

Резитба на череша
Черешата естествено образува просветлена корона. Тя се нуждае от ограничена резитба, главно за формиране. При черешата прореждането намира слабо приложение.

Основни агротехнически мероприятия в овощните насаждения
За климатичните условия на нашата страна най-подходящо е поддържането на почвената повърхност в черна угар, което се постига чрез есенна оран след листопада на дълбочина 16-20 см.