Над 30 розопроизводители се събраха на 18 ноември в Стрелча на разяснителна среща във връзка с кандидатстването за еднократна помощ от кампанията „SOS Българска роза“.

Гласувайте: Доволни ли сте от работата на служебния министър и екипа му?

Те се обявиха и в подкрепа на предложенията на сдружение „Българска розова долина“ за промени в Стратегията за развитие на българското розопроизводство и розопреработка 2021-2027 г., информираха от сдружението.  

Исканията на розопроизводителите са:
- Установяване на количеството и качеството на излишъците от розово масло, чрез „Държавна лаборатория Българска роза“; 
- Изработване на прозрачен механизъм за финансова подкрепа на сектора, чрез „Българска банка за развитие“; 
-Финансова подкрепа за розопроизводителите на базата на количество реализиран розов цвят, а не на база площ на насажденията; 
- Насърчаване и подкрепа за участие на международни изложения, чрез „Държавната агенция за насърчаване на малките и средните предприятия“; 
- Против мораториума за нови насаждения.

Инициаторите от сдружение „Българска розова долина“ изпратиха писмо до Министерство на земеделието, храните и горите с тези предложения на 8 ноември, но все още не са получили отговор от ведомството.

Поводът за срещата в Стрелча беше стартът на кандидатстването за еднократна помощ от „SOS Българска роза“ за розопроизводители от Стрелча, Клисура и Средногорието. Помощ от дарителската кампания ще получат производители с насаждения до 30 дка, които могат да докажат реализиран розов цвят на цена под 2 лв./кг след попълване на кратък формуляр.

„Виждам, че у хората все още има надежда. Трудно им е, докарани са до отчаяние, но не се отказват и това ни дава стимул да продължаваме и ние да се борим гласът на българския розопроизводител да бъде чут”, сподели Владимир Стоянов – инициатор на кампанията и председател на сдружение „Българска розова долина“. 
Подписката, която стартира в Стрелча в подкрепа на исканията на сдружение „Българска розова долина“, вече е онлайн, ако желаете, можете да подкрепите ТУК