Череша
Биологични особености, изисквания и сортове

Изисквания към климата и почвата - черешата обича топли, но не много горещи и сухи места. Устойчива е на зимни студове, като издържа до - 24 градуса, но цветовете и мръзнат при - 2 до - 3 градуса.Черешата е светлолюбива и се развива добре на огрявани от слънцето места. Към почвата не е много взискателна, вирее на песъчливо-глинести, топли, слабо варовити почви, като расте и на песъчливи и чакълести, но дълбоки почви. Неподходящи са тежките, влажни и студени почви.
Сортовете биват средно ранни и късни, а според плътността на плодовете - с меко месо и хрущялки с хрупкаво месо.
Пловдивска ранна - плодовете са средно едри, сърцевидни, в началото розови, а след това тъмночервени, с меко месо и червено обагрен сок,зреят рано и са за прясна консумация.
Старозагорска черна хрущялка - местен сорт, плодовете са едри, сърцевидни, тъмночервени, месото е твърдо, възкисело и се отделя от костилката, използват се пресни и за преработка.
Бигаро Моро - френски сорт, с едри, сърцевидни, тъмночервени,с добри вкусови качества, сокът е розовочервен, зреят рано.
Наполеонова хрущялка - плодовете са сърцевидни и много едри, с основен бледозелен цвят, покрит със светлочервен, месото е хрупкаво и плътно, сочно, с добър вкус и аромат, зреят малко по-късно и са добри за прясна консумация, за компоти и конфитюри.
Бинг - американски сорт, родовит и студоустойчив, плодовете са много едри, червени, хрупкави, възкисели. Зреят през третото десетдневие на юни.
Ламберт - американски сорт, много родовит, плодовете са едри,закръглени до удължено сърцевидни, месото е хрупкаво, слабо кисело, с червен сок. Зреят в края на юни и началото на юли, добри са за замразяване, преработка и в прясно състояние.
Дроганова жълта - немски, родовит сорт, напада се силно от черешова муха, плодовете са едри и сърцевидни, янтарнобелезникави до златисти, месото е твърдо и хрупкаво, с добър вкус, зреят по-късно, добри в прясно състояние и за преработка.
Ван - канадски сорт, много родовит и ценен, с много едри и широко кълбовидни плодове, тъмночервени, хрупкави, с отличен слабо кисел вкус, костилката е полуотделяща се. Зреят в края на петата седмица от сезона на черешите, добри за консумация в прясно състояние.
Други сортове са - 11 май, Дурона ди виньола, Хеделфингска, Хермерсдорфска и др.

Резитба на нар
Нарът е листопадно дръвче или храст с височина 3-5 м. Младите леторасти са светлозелено-жълти, а вдървесинените - кафяво до червеникавосиви.

Присаждане под кора
Присаждането под кора се извършва бързо, лесно и дава висок процент на прихващане, ако е станало при активно сокодвижение на подложката.

Сливата е сравнително сухоустойчива култура
Цъфтежът на сливовите сортове настъпва доста рано, но разликата в срока на цъфтежа между тях достига до 18-20 дни. Ясно са очертани три групи сортове в това отношение.

Какви са начините за размножаване на овощните растения?
По два основни начина се размножават овощните растения - семенен и вегетативен. Семенният начин почти не се прилага в промишленото размножаване на овощните култури.

Отглеждане на праскови - особености
При създаване на насаждения с праскови сортовете се засаждат в отделни парцели, подредени по реда на зреене на плодовете, с оглед да се улесни беритбата и т.н.

Резитба на лешника
Едностъбленото отглеждане на лешника осигурява по-добро осветляване на короните и улеснява обработката на почвата и беритбата на плодовете, поради което е за предпочитане.