Засаждането на едногодишния разсад се извършва през есента-до края на септември и първата половина на октомври-за да могат растенията да се вкоренят добре преди замръзване на почвата. Вкоренетите резници се изнасят на открито през пролетта-март, април, а семенния разсад от топлите съоръжения през май, юни.



 



асаждате се браздички, на растояние 70 х 30 см., т.е. около 5000 растения на декар. Нареждането на разсада в браздичките, заравняването му с пръст и поливането след това в топлите, но не горещи часове на деня.



 



Грижи през вегетацията



През първата година след засаждането на белия риган се налага по-често окопа-ване, а през следващите години – по-рядко – 3-4 пъти. Всяка година растенията се подхранват с по 15-20 кг/дка амониева селитра и около 20 кг/ дка суперфосфат, внесени с първото окапаване. Белият риган е сравнително устойчив на суша, но през вегетацион ният период се нуждае от 4-5 опливки – гривитачно или с дъждуване. Не е забелязано масово нападение от болести и неприятели. Хербицидите се избягват, защото културата се използва в хранително-вкусовата промишленост.



 



Прибиране на реколтата



През първата година след засаждането на белия риган се събира малко надземна маса -30-60 кг/дка. Постепенно добивите нарастват. Обикновено белия риган цъфти от втората половина на юли до края на август, като масовият цъфтеж обхваща времето от 15 юли до 15 август. През този период се извършва първата жътва. Тогава растенията съдържат най-висок процент етерично масло: начало на цъфтежа – 0,54%; масов цъфтеж – 0,85%; край на цъфтежа - 0,47%.



 



Жътвата се извършва със сърп или косачка. Прибира се облистената цъфтяща част – на 30 см. от върха. В този момент делът на листата и цветовете е благоприятен-стъблата са само 40% от общата маса и те почти не съдържат етерично масло. Съцветията също са около 40 % от общата маса и имат най-висок процент етерично масло – 1,9-2% срещу 0,5-0,7% за листата /20% от общата маса/. Прибраната суровина се поставя за сушене при естестени условия на сянка и при температура до 35 % С.



 



Добиви



Добивът от свежа надземна маса се движи в рамките на 900-1000 кг/дка при среден рандеман 1 : 4. Добивът на суха надземна маса достига до 300 кг/дка или средно 250 кг/дка. При съдържание на 0,57-0,83% етерично масло в свежата маса от декар се получава по 5-8 кг етерично масло със съдържание на карвакрол 50-60 %.



 



Опаковка и съхранение



Готовата дрога след сушене трябва да е запазила естествения си цвят и да отговаря на добри стандарти за качество. Опакова се в бали със стандартно тегло и се съхранява в сухи, проветриви и хладни помещения, запазени от преки слънчеви лъчи. От 4 кг свежа маса се полчава 1 кг въздушносуха дрога.