Не е нужно да си потомък на земеделци, за да станеш истински успешен фермер. Всичко, от което се нуждаеш, е страст и любов към това, което правиш.

Именно такава е историята на Иван Стоянов. Младият човек не е наследствен фермер. Дори напротив - любовта си към животните и земеделието, той свързва най-вече със своята връзка с природата. 

Благодарение на иновативната си визия, предприемачески дух и неуморна работа, Иван успява почти да затвори цъкала, създавайки телеугоително стопанство в село Боримечково, област Пазарджик.

Чуйте неговата история. 

"Намираме се в едно прекрасно телеугоително стопанство с капацитет от 500 животни, изградено е за ЕПЖ - говеда, като вътре се намират 32 бокса - по 16 от двете страни. 

Технологията е такава, че в средата е хранителната пътека. В боксовете от задния край от двете страни има скрепери за почистване на торовата маса, като всичко става автоматично. 

В моето стопанство буквално двама души се оправяме дори с пълен капацитет от 500 животни. Всичко е направено така, че повече от двама души няма смисъл да работят в стопанството. Храненето се осъществява с машини, с миксер. Животните не излизат на паша. Тук говорим за угояване, а те най-бързо наддават когато са в боксовете. Така енергията не отива в движение, а се трупа и се превръща в килограми", обясни Иван Стоянов.

В момента Иван отглежда около 80 животни - стадо с крави-майки, разплодни бици, бозаещи телета и телета в процес на угояване. Породите, на които младият стопанин се е спрял са черен и червен Абърдийн Ангус, както и Херефорд. 

Според младият фермер образованието е нещо много важно за развитието на какъвто и да е бизнес. В момента той учи поредното си висше образование - зооинженерство в Тракийския университет в Стара Загора.

"Първото ми висше образование е финанси. Завърших го и си умувам една вечер ... мисля си как с това образование трябва да работя на някое гише на банка. Осъзнах, че не е моето нещо. Аз обичам природата, да съм в движение, да съм навън. Другото нещо е, че растенивъдството и животновъдството на България като отрасли може би ще са едни от най-развиващите се. И да не кажа голяма дума, но на нас като държава ни е отредено да се занимаваме със земеделие и животновъдство. 

Основната причина, поради която започнахме да се занимаваме със земеделие е, че човек малко или много си е свързан с природата. За мен това е бягство от цялата тази динамика всеки ден. А да дойда тук, във фермата, за мен е почивка", добави той.

Иван съветва младите хора, които имат хъс и амбиция да се занимават с угояване, да го направят, защото има смисъл. Но има и нещо, с което бъдещите земеделци трябва да са наясно.

"Първо трябва много добра калкулация. Трябва много добре и внимателно да изберат мястото, където да направят фермата и задължително просто да рискуват с кредит, с банка. Има смисъл от угояването, но всичко е въпрос на сметка", категоричен е младият фермер.

Фермата на Иван Стоянов е изградена по проект по подмярка 4.1 “Инвестиции в земеделски стопанства” в периода 2014-2020 г. Именно Програмата за развитие на селските райони, част от Общата селскостопанска политика, помага на младия фермер да стартира мечтата си в селското стопанство. Подобни програма има и в настоящия програмен период.

"ОСП предлага много мерки, от които младите фермери могат съвсем спокойно и достъпно да кандидатстват, но пак всичко е въпрос на калкулация. Трудни процеси са. Дори изготвянето на проект, заедно с кандидатстването, отнема поне една година и не малък финансов ресурс, но пък много консултантския фирми започнаха първо да създават проекти и при евентуално финансиране, фермерът заплаща проекта на консултанта, което е много голямо предимство. 

Съветвам младите фермери да се обърнат и да се възползват от това нещо, защото дори и 50-60-70%, защото според всяка една мярка процентът на финансиране е различен, но дори и 20% да е съфинансирането, просто трябва да го усвоят", заключи Иван Стоянов.
 

Информационната кампания "ОСП работи за нас: Много повече от политика!" се осъществява от Агригейт Медия и е съфинансирана от ЕС.

Следете темата и на cap4us.agri.bg