Хромели, крини, паламарки, диканя и съдове за замесване – това е част от експозицията „Пътят на хляба“, която Регионалният исторически музей в Добрич ще представи по време на 30-то издание на Международното изложение „Селското стопанство и всичко за него“. Изложбата може да бъде разгледана от 31 август до 3 септември в СК „Простор“, където ще се проведе аграрният форум. 

Гласувайте: Запасявате ли се с торове навреме?

Експозицията е подготвена от екипа на музея специално за най-важното събитие от календара на Добрички панаир АД. Целта на организаторите е да се представи значимостта на хляба в традиционната култура на добруджанеца, като се проследят най-съществените земеделски трудови практики и обреди. 

Повече от 100 предмета – част от богатия фонд на отдел „Етнография“, илюстрират дългия и труден път на хляба от зрънцето на нивата до трапезата в дома и ни потапят в един безкраен, пъстър кръговрат, в центъра на който стои любовта на добруджанеца към земята и хляба. Представени са традиционни работни костюми, тъкани, селскостопански инвентар и богат инструментариум, сред който хромели, крини, паламарки, диканя, рало.

„Каже ли човек златна Добруджа, първата мисъл е за житото и за хляба. Над всичко стои „хлябът наш насущний”, той е неизменна част от делника и празника на предците ни и няма друго, което като хляба да сбира ведно всички понятия на добруджанеца за достойни, честити дни“, посочват организаторите от РИМ – Добрич. Хлябът е не само ежедневната потребност от храна, но и свещен оброк за здраве и благополучие, необходимост от тайнство и ритуали, израз на обич, сговор и гостоприемство. 

Експозицията е насочена към най-широк кръг посетители – участници в изложението, хора със специални интереси в областта на етнографията и селското стопанство, жители и гости на Добрич.