Със старта на кампанията по брането на розов цвят контролът ще бъде завишен, а земеделското министерство ще организира проверки на пунктовете за изкупуване на розов цвят и на дестилериите, както и за наличието на договори за изкупуване, както изисква Законът за маслодайна роза, стана ясно след Консултативния съвет по маслодайната роза. Проверките ще се осъществяват съвместно с НАП, Агенцията по труда и областните дирекции „Земеделие“ в областите, където се отглежда маслодайна роза.

По думите на министъра на земеделието и храните в оставка Кирил Вътев качествата на традиционното българско розово масло го правят безспорен световен лидер, но е важно да се търси повишаване на добавената стойност по веригата на производството на етеричномаслени култури.

Четете ощеНадига се глас за промяна на Закона за маслодайната роза

По искане на браншовите организации Консултативният съвет реши да бъде възстановена работната група, която да изработи законопроект за изменение и допълнение на Закона за маслодайната роза и Стратегия за развитие на сектора. Във връзка с недостига на работна ръка за прибиране на реколтата и проблемите с еднодневните трудови договори, които производителите срещат, бе решено аграрното министерство да обсъди въпроса с Министерството на труда и социалната политика. 

Към 7 март 2024 г. в регистъра на розопроизводителите фигурират 2 943 розопроизводители, с регистрирани 5 367 ха площи, съгласно Закона за маслодайната роза. Регистрираните преработватели са 67,  а 53 са регистрираните обекти за преработка на розов цвят. В кампанията за директни плащания през 2023 г. са заявени за подпомагане 4 375,19 ха с маслодайна роза и 4 076 парцела. Броят на земеделските производители е 1 235.

През 2023 г. от България са изнесени 1 370 кг розово масло на средна експортна цена от 9 168 евро/кг. Основно експортът е насочен към САЩ, Китай, Япония, Тайван, Южна Корея и Франция. Внесени са 79 кг с произход от Турция и Китай.