Веднага след кулминацията на фермерските протести в Германия, в Берлин започна най-голямото селскостопанско изложение –„Зелена седмица“. 

Четете още: Кирил Вътев и Георги Тахов ще участват във форума AGRI SUMMIT 2024

 

Събитието беше открито от федералния министър на земеделието Джем Йоздемир. Той призова земеделските асоциации и хранително-вкусовата промишленост да разарят с политиците, за да решават заедно проблемите в сектора. 

В своята почти 100-годишна история „Зелената седмица“ винаги е действала като огледало на обществото, каза управляващият кмет на Берлин Кай Вегнер. Времената са вълнуващи и предизвикателни. „Там, където фермерите имат страхове за съществуването си, трябва да започнем разговор“, подчерта той. 

Имаме нужда от ясна представа как трябва да изглежда земеделието след 2027 г. Моята визия за бъдещето на земеделието се основава на сигурност, стабилност, устойчивост и солидарност. Това каза еврокомисарят по въпросите на земеделието и развитието на селските райони Януш Войчеховски, цитиран от БТА.

Той подчерта, че в момента фермерите в Европа се сблъскват с много проблеми, предизвикани от климатичните промени. А бъдещите цели за производството на 60 процента повече храна до 2050 г., за да може да се изхранва световното население, което се очаква да нарасне до 9 млрд. души, показват, че подкрепата за фермерите трябва да продължи. "В този момент на криза ЕС стои зад своите фермери - с извънредните помощи заради КОВИД-19, нарушенията на пазара, климатичните промени", коментира Войчеховски.

Според него в по-дългосрочна перспектива трябва да се работи върху принципа, че всички бъдещи политики, законови регулации и инструменти за инвестиции трябва да се основават на анализи на потенциалните въздействия върху земеделските дейности и хранителната сигурност.

"За да гарантираме хранителната сигурност в бъдеще, ние трябва да предприемем широка гама от действия", допълни еврокомисарят, подчертавайки, че е необходима икономическа и законова стабилност. Тук идва и ролята на Общата селскостопанска политика (ОСП).

По думите на Войчеховски трябва да се дава помощ за тези, които имат най-голяма нужда от нея, като например малките и средни фермери, както и на младите фермери. Той посочи, че има планове за подкрепата на 370 000 млади фермери.

По мнението на еврокомисаря трябва да защитим земеделската земя да бъде не използвана за неземеделски цели. Той посочи още, че екосхемите трябва да се насърчават, управлението на водите - да се подобри, а пазарните бариери - да бъдат премахнати.

"ЕК има силни политически амбиции за продоволствената сигурност, но знаем че те не са достатъчни - трябват действия и резултати", посочи Войчеховски.

"Протестите на фермерите получиха голяма подкрепа от населението - въпреки пречките, които причиниха", каза Йоахим Руквид, президент на Асоциацията на германските фермери. Той вярва, че хората остават с впечатлението, че „вие сте склонни да управлявате над тях и да не говорите с тях“, каза фермерският президент. „Политиката трябва отново да се доближи до хората.“ Те се нуждаят от перспективи, а селското стопанство се нуждае от „повече предприемаческа свобода, повече място за дишане, по-добър достъп до иновации“ и трябва да бъде по-малко ограничавано. 

Тази година 1400 изложители от 60 държави ще представят своите продуктови гами на "Зелена седмица".  Това включва около 1000 изложители от Германия и 400 международни изложители. България също има свой национален щанд, на който ще бъдат показани продуктите на 11 производители. Очаква се панаирът да привлече над 300 000 посетители от над 60 държави.

По време на събитието ще се проведе Конференцията на министрите на земеделието, в която участие ще вземат около 70 министри от цял свят.