Преди повече от два месеца фермери, отглеждащи трайни насаждения, сигнализираха за неуредица в мярка 11, които могат да им костват субсидията. Така и стана. Редица земеделци са с намалена субсидия, а други въобще не са получили плащане.

Какъв е проблемът?

Става въпрос за двугодишните ангажименти, поети през 2021 и 2022 г. 

Според разписаните правила, до края на ангажимента, биофермерите трябва да нямат площи в преход. При трайните насаждения обаче периодът на преход е 3 години. 

Проблемът е дискутиран и с Министерството на земеделието и храните, но и към момента решение не е намерено.

“Цял следобед след като излезе информацията за плащането по мярка 11 си говорим кой и с колко са го орязали. На 100% ангажиментът не е платен”, коментира читател на Агри.БГ.

Кои са засегнатите?

С намалено или с нулево плащане са стопани, които имат биологични площи плюс площи в преход, за които не са доказали биологичен добив, тъй като периодът на преход е три години, а ангажиментът е двугодишен.

Оказва се, че тези стопани са с нулеви плащания, т.е не просто са им намалили плащанията за несъответстващите площи, а не е платен целият ангажимент.

По темата потърсихме коментар от Илиас Сарнук, председател на Национална асоциация на производителите и преработвателите на черупкови плодове в България. 

За този проблем сигнализираме от месеци. Решението все още се търси. Според мен за несъответстващите площи от Министерството на земеделието можеше да се измислят “олекотяващи вината изисквания”, ако реално искаме да стимулираме биологичния сектор, но не.

Още по-странното е, че все още никой не успява да посочи с конкретика дали и как точно ще се чертаят същите тези площи “в преход” и за тази година, тъй като в новата Обща селскостопанска политика (ОСП) няма да се подпомагат площи в преход, които са били в преход през предходните години на прилагане на политиката”, обясни Илиас Сарнук.

Какво се получава на практика?

На първо място тези фермери получават нулево плащане за тази година. 

Освен това обаче те трябва и да върнат надвзети суми (за същите несъответстващи площи) за миналата година.

И на трето място, продължава неяснотата как точно ще се чертаят тези площи в този период на ОСП. Според производителите е напълно възможно догодина субсидия за тях отново да не се получава.

На финал ви оставяме с въпрос за размисъл. 

Безспорен факт е, че силите и търпението на фермерите са неизмерими. Именно това са хората, които винаги остават позитивни и очакват по-доброто, докато се подготвят за по-лошото, което доста често идва.

Питаме обаче докъде трябва да се простира мотивацията на биофермерите, за да продължат напред и струва ли си?