С мандолинен оркестър и щанд „Произведено в българската розова долина“ откриват официално розобера в село Буново на 28 май от 10 часа. Събитието е със свободен вход и цели да популяризира българското розопроизводство и местните традиции. 

Гласувайте: Бихте ли подкрепили освобождаване на субсидиите от данъчно облагане?


Макар и с малко закъснение, заради хладната пролет, розоберът в подбалканските райони вече започна. Организаторите от сдружение „Българска розова долина“ планират ритуално бране на ароматната Damascena, молитва за благословение на розобера и автентични изпълнения от уникалния мандолинен оркестър на Народно читалище „Христо Ботев“ от село Мирково.


„Много малко хора знаят, че българската розова долина започва само на 45 минути от София. Очакваме много хора да дойдат на събитието и заедно да се насладим на уникалното преживяване на розобера – такъв, какъвто е бил и преди 300 години, когато нашите предци са открили магията на извличането на розово масло“, каза Владимир Стоянов, организатор на събитието и председател на сдружение „Българска розова долина“.  


Организаторите са подготвили и щанд с продукти от млади български производители, направени от истински рози и други типични за региона цветя и билки. Сред тях са етерични масла и тинктури, розова и лавандулова вода, ръчни шоколади, чайове и други. Специален благотворителен щанд ще има и на кампанията „SOS Българска роза“, която през 2021 помогна на над 165 малки розопроизводители да се справят с последствията от кризата.  


„За нас е много важно да популяризираме производителите, които влагат в продуктите си суровини от българска маслодайна роза, произведени в България, вместо вносната синтетика, която залива пазара с етикети „българска роза“. Затова сме поканили млади, трудолюбиви български предприемачи, които ще изненадат посетителите с високо качество и много добро представяне на самите продукти,“ допълниха организаторите.