България е на първо място в Европейския съюз по безопасно изхвърляне и оползотворяване на опаковки от препарати за растителна защита. Това каза земеделският министър Десислава Танева на годишната конференция „За чисто земеделие и сигурна околна среда“, която се проведе днес в София.

Старите пестициди - мръсната тайна на българското земеделие

В момента над 4000 земеделски стопани участват доброволно в системата за разделно събиране. Идеята е бизнесът да я надгради, а Министерството на земеделието ще търси възможности за подпомагане на тези добри практики в новата Обща селскостопанска политика, допълни ресорният министър.

Системата заработва през 2013 г. и за шест години броят на участващите стопани се е увеличил стократно. Преди това те са се освобождавали от пластмасовите опаковки чрез изгаряне, заравяне или смесване с други отпадъци.

„Чрез системата земеделските производители в България разполагат с безопасен, а и безплатен начин за освобождаване от празните пластмасови опаковки,“ казва Детелин Куцаров – председател на Асоциация растителнозащитна индустрия България и организатор на конференцията, цитиран от БНТ.

Събираемостта в България е най-висока – 97%, докато средно за страните членки тя е между 60% и 95% от общото количество опаковки, пуснати на пазара. Това сочат данни за 2017 г. на Европейската асоциация за растителна защита.

На конференцията стана ясно още, че у нас всяка година се преработват стотици тонове опаковки, като 91% от тях се рециклират, а останалите 9% са обезвредени. Само за една година от рециклираните пластмасови опаковки се произвеждат над 1000 км изолационни тръби за оптични кабели.

Форумът завърши с връчване на наградата „Най-отговорен земеделски стопанин“ за 2019 г. Тя отиде при Георги Хаджийски, който е събрал и предал най-много пластмасови опаковки от растителна защита. Той отглежда 70 хил. дка земеделска земя с пшеница, ечемик, царевица, слънчоглед и рапица в областите Враца и Монтана.