В духа на актуалните теми за намаляване на парниковите газове, вредните емисии, за чиста енергия, Зелена сделка и свързаните с тях грантови схеми... темата за търсене на нови алтернативни източници на енергия е отново на дневен ред. 

Гласувайте: Виждате ли смисъл от приемите по ПРСР? 


Поставените в Плана за възстановяване и устойчивост цели за енергийна независимост на европейската икономика при намаляване на въглеродните емисии в краткосрочен план допринасят допълнително за засиленото търсене на устойчиви алтернативи на сегашните енергоносители и на производството на електроенергия. 


Като най-достъпна, технологията за производство на електроенергия от слънцето, зае значителен дял в инвестиционните портфейли. Единият от недостатъците ѝ, е че е необходима значителна площ за монтаж на соларните панели, насочи вниманието на инвеститорите и към плодородните земеделски площи, които в началото на експанзията с готовност бяха преотстъпвани за енергийните технологии на бъдещето.


В същото време генерираните непотребни растителни остатъци у нас само от зърнопроизводството са с общо количество повече от 12,5 милиона тона. Добавяйки към тях и други отпадъци с органичен произход, то може да нарасне до 20 милиона тона – суровина достатъчна за производството на повече от 2000 МВтч електроенергия. 


При наличието на такъв възобновяем ежегодно ресурс, технологията за газификация на биомаса се явява най-добрата алтернатива в сектора на селското и горското стопанство. 


Самата технология накратко се състои в пиролизно изгаряне на суровината при температура над 1000 °С, в който химичен процес се отделя синтетичен газ и малки количества биовъглен. Той може да се използва за обогатяване на земеделските площи. След пречистване и следващи обработки, самият синтетичен газ е вече висококалорично гориво, което може да бъде използвано с различни предназначения, включително за задвижване на газови генератори за производство на електрическа енергия.


Основното предимство на газификацията на органични суровини е това, че при нея производството на електрическа енергия е управляем процес в денонощен цикъл, което е невъзможно да бъде постигнато с фотоволтаици и ветрогенератори. 

Технологията на газификация на органични суровини и производство на електрическа енергия вече има място у нас с патентната закрила за иновации на лица от сектора.