България налага временна забрана за внос на храни от Украйна, с изключение на стоките, които преминават транзит. Това обяви служебният премиер Гълъб Донев в началото на правителственото заседание. 

Следим темата тук 

"Принудени сме да приемем тази национална мярка, тъй отговорните европейски органи все още обмислят адекватен отговор на променените обстоятелства", заяви премиерът.

На този етап няма информация колко дълго ще действа временната забрана за внос на храни от Украйна, но правителството ще приеме решение в тази посока на днешното си заседание. 

"С изключение на стоки, които преминават транзитно през територията на България и имат за крайна дестинация други държави. Основната причина е, че през последната година противно на замисъла за така наречените "коридори на солидарността", значителни обеми храни останаха в страната и разстроиха основни производствено-търговски вериги. Ако тази тенденция се запази и дори се усили, което е напълно реално след въведените аналогични забрани от други държави, е възможно да се стигне до крайно тежки последици за българския бизнес", изтъкна той.

"Като правителство, което работи и решава проблемите на българските граждани, ние не можем да допуснем това да се случи. Принудени сме да приемем тази национална мярка, тъй като отговорните европейски органи все още обмислят адекватен отговор на променените обстоятелства, до които доведоха коридорите на солидарността", добави Донев.

"Разчитаме, че Брюксел ще чуе и ще разбере позициите на държавите членки България, Полша, Унгария и Словакия и ще преосмисли позицията си. Нека не забравяме, че принципът на солидарност е еднакво приложим към всяка държава, която страда или търпи някакъв тип загуба. България остава солидарна с Украйна, но фалитите на българските селскостопански производители с нищо няма да допринесат за нейната кауза", заяви още той.

В България са внесени близо 20 000 т украинска пшеница през 2022 г., което представлява 35 на сто от вноса в тонове и 27 на сто от стойността. Това е обем, равняващ се на по-малко от 3 на сто от обема на българските зърнобази и силози. Вносът на украинска пшеница в България е бил в пет пъти по-малки количества. Това се посочва в анализ "Географията на стокообмена на България за 2022 г." на Борислав Георгиев, който има близо 45 години практически и административен национален и международен опит във външната търговия, съобщи Българската стопанска камара.

Слънчогледът, внесен от Украйна в България през 2022 г., е повече от 940 000 тона, или близо 71 на сто от българския внос в тонове, след като в предишни години е бил между 3 и 10 пъти по-малко. В еврова стойност за 2022 г. това са повече от 623 млн. евро, или близо 65 на сто от стойността на вноса, след като предишни години показателят е бил между 4 и 10 пъти по-малък.

очаквайте подробности