Войната в Украйна продължава, а с нея и косвените проблеми за всички страни-членки на ЕС. В България ситуацията сякаш поне привидно се успокои, минавайки фази на протести, списъци със забрани и какво ли още не. 

Питаме ви: Планирате ли да прилагате някоя от Екосхемите?

Как фермерите резюмират всичко случило се до момента? Агри.БГ разговаря с животновъда от габровското село Съботковци - Петър Петров.

"Положението не само в страната е доста сложно заради войната в Украйна. Предполагам и всички знаят, че имаше наложена санкция върху вноса на някои стоки.

За мен беше основен проблем, че кондензираното, суровото мляко и сухото мляко не бяха включени в този списък, което е проблем за фермерите. Знаем, че особено в Южна България има няколко големи стопани, които имат сериозен проблем с реализиране на суровото си мляко и мандри отказват да им го изкупят, поради това че твърдо украинско мляко през Унгария и през Полша, влиза в България на цени под 0,60 лв. на рампа",
коментира животновъдът, който е и председател на Националната асоциация на младите фермери в България.

Още преди години Петър Петров успява да изгради собствена мини мандра. Как това му помага?

"Нашата мини мандра по Наредба 26 ни спасява до толкова доколкото сме малък производител. За един голям производител е трудно да организира и двата процеса. Огромна част от фермите в България, които имат над 200 животни нямат собствени производства", обясни Петър.

Младият фермер вярва, че част от решението за справяне с ниските изкупни цени на млякото, както и с вноса от чужбина, се крие в създаването на структури на регионално ниво.

"Тук трябва да отворим разговора за повече кооперативи на регионално ниво, за да може повече ферми да се организират и да имат собствени мандри със собствени търговски марки. 

Надявам се в идващия програмен период да има такива мерки. Понеже досега имаше варианти за подобни мерки, но българските фермери не се възползваха. Предполагам заради това, че българинът като цяло не вярва в сдружаването и има може би лоши спомени от миналото", заключи Петър Петров.