Блокчейн технологиите могат да се използват за консолидиране на информация за качеството на семената, проследяване на растежа на културите или запис на пътя, след като зърното напусне фермата. 

В Канада, например, Grain Discovery (базирана на блокчейн платформа за ефективни, прозрачни и сигурни транзакции), се използва активно от участниците в хранителната система както за отглеждане, така и за предлагане на пазара на глобално конкурентни култури.

Това помага да се увеличи прозрачността на доставките чрез неизменни записи от производството до потреблението. Такива данни могат да улеснят трансфера на информация на всеки етап от веригата за доставки. Това може да предотврати незаконното и неетично производство и разпространение, което подкопава устойчивостта и продоволствената сигурност на общността като цяло.

На същия принцип работи и българската интегрирана система FOOD TRACEABILITY, която служи за управление на работните процеси чрез блокчейн технология, позволяваща прозрачност на технологичните производствени процеси и предоставяща актуална информация за процеса на отглеждане на продукта. Проектът е на българската оперативна група "Знание, опит и предприемачество".

“Целта на проекта е разработване и внедряване на интегрирана система за управление на работните процеси чрез блокчейн технология, позволяваща прозрачност на технологичните производствени процеси и предоставяща актуална информация за процеса на отглеждане на продукта”, обясниха от оперативната група за Агри.БГ.

За да постигне тази цел оперативната група анализира нагласите на потребителите и на земеделските стопани, като позовавайки се на тях разработва и внедрява децентрализирана система за проследяване на произхода и качеството на произведените стоки.

“Основната дейност, която произтича от естеството на подмярка 16.1, е да разпространим научените резултати и начина, по който се работи, и да доведем до трайно внедряване на добри практики в това направление”, добавиха експертите.

Проектът търси две целеви групи, които реално ще се възползват от крайните ползи.

“Това са земеделските стопани и крайните потребители. Земеделските стопани като участници във веригата за доставки ще могат да предоставят информация за гарантират произход, качество за крайните потребители, които са демографски групи. Оказва се, че крайните потребители са готови да плащат повече за продукти с ясен произход и качество. А така земеделските стопани ще генерират по-голяма принадена стойност на произвежданата от тях продукция.

От друга страна са крайните потребители на плодове и зеленчуци. Те получават прозрачна, надеждна информация за произхода на продукцията и така могат да са уверени в това, което купуват”, уточниха от оперативната група.

 

Публикацията е част от Оперативна група „Знание, опит и предприемачество“, изпълняваща проект „Децентрализирана интелигентна система за проследяване на произхода и качеството на произведените стоки (продукти)“, финансиран по подмярка 16.1 „Подкрепа за сформиране и функциониране на оперативни групи в рамките на ЕПИ“ от ПРСР 2014-2020