Преди блокчейн и други технологии за обработка на данни да помогнат за решаването на проблема с продоволствената сигурност, трябва да бъдат решени редица предизвикателства. 

Внедряването на блокчейн трябва да бъде децентрализирано, за да включва малки фермери и жители на селските райони. Това ще създаде устойчиви и справедливи хранителни системи и ще позволи на потребителите да вземат информирани решения.

Въпреки това, тъй като блоковите вериги налагат допълнителни отговорности на крайните потребители, проблеми като ограничената цифрова грамотност сред бедните и инфраструктурните ограничения могат да подкопаят истинската децентрализация.

В България вече работи именно децентрализирана и интегрирана система, която следи качеството и произхода на храните. Проектът е на българската оперативна група "Знание, опит и предприемачество".

Иновативната система, носеща името FOOD TRACEABILITY, служи за управление на работните процеси чрез блокчейн технология, позволяваща прозрачност на технологичните производствени процеси и предоставяща актуална информация за процеса на отглеждане на продукта.

Българската сиситема води до подобрена видимост на веригата за доставка на стоки като изгражда доверие между всички участници: производител – търговец/ преработвател – потребител, т.е. чрез системата всеки може да получи прозрачна и надеждна информация за произхода и качеството на храната си.

 

Публикацията е част от Оперативна група „Знание, опит и предприемачество“, изпълняваща проект „Децентрализирана интелигентна система за проследяване на произхода и качеството на произведените стоки (продукти)“, финансиран по подмярка 16.1 „Подкрепа за сформиране и функциониране на оперативни групи в рамките на ЕПИ“ от ПРСР 2014-2020