Добър или не, режимът на „белите петна“ съществува. Данни на земеделското министерство сочат, че тези площи в годините намаляват. За стопанската 2018-2019 например те възлизат на 1 305 020 дка, или 4,01% спрямо общата обработваема площ.

Стайко Стайков: Нивите по цялото поречие на Дунав държат висока цена

В Закона за собствеността и ползването на земеделските земи е разписана процедура за уедрено ползване на земеделските земи чрез едногодишни споразумения. Тези бели петна, чиито собственик не е сключил договор за тяхното управление, се разпределят служебно. Правото на собственост обаче е неприкосновено. 

За тях се дължи рента, която собственик може да потърси в съответната общинска служба по земеделие (ОСЗ). Какви казуси могат да възникнат обаче, разяснява Стайко Стайков, председател на Българска асоциация на собствениците на земеделски земи (БАСЗЗ), за Монитор.

Ако досега някой от роднините ви е взимал рентата и не сте се получили своя дял, най-добре е да сключите договор директно с арендатора. Информация за него може да получите в кметството или съответната ОСЗ. 

Желателно е да потърсите професионално юридическо мнение, преди да сложите подписа си под договора. Той може да е за една година, като всяка година се преподписва. Ако изберете споразумението да бъде за пет или десет години, ще дадете сигурност на арендатора. 

Има опция заедно с подписването на договора да поискате авансово плащане на сумата или част от нея. Това право ви се дава по закон. Добросъвестните арендатори може да се съгласят да има клауза, според която рентата може да се актуализира във ваша полза, ако реколтата е добра.

Ако земята ви се обработва с години и никой от другите съсобственици не е получавал вашия дял, потърсете рентата си в местната ОСЗ. Нужни са ви документ за собственост, актуално удостоверение за наследници, лична карта и удостоверение от банката за вашата сметка

Стайко Стайков припомня, че по закон арендаторът, който обработва тези бели петна, не може да започне работа, преди да е превел необходимата сума за тях. При нейното определяне се взема предвид средната за района рента.

„При нас наемите са от 10-22 лв. в зависимост от землището. Вече няма давностен срок, парите на хората се пазят в сметката, докато отиде собственикът и си подаде нужните документи“, обяснява Сийка Суркова, кмет на смолянското село Момчиловци.

Тя самата като кмет участва в комисията за разпределение в землищата в района. Системата автоматично разпределя белите петна на арендаторите според това, къде са сключени договорите им. Колкото повече договори имат, толкова по-голяма е вероятността да получи тези земи, допълня Суркова.

Данни на земеделското министерство, изнесени преди година, сочат, че от прилагането на тази процедура средно годишно 237 000 собственици на земеделска земя имат право ежегодно да получат доход от нея. И то без да правят разходи за нейното стопанисване и управление.