Блокчейн технологиите са разпространени в целия свят. Но вече стават все по-познати и в земеделието.

Например в Обединеното кралство фермерското семейство Буут от Savock Farm, Newburgh, произвеждат 1500 тона овес годишно. Тяхната проста идея е, че някой може да вземе пакет овес от супермаркет, да сканира QR код и да види цялата информация: пътя на овеса от фермата до рафта в магазина. 

В същото време те искат да предложат висококачествен овес без глутен по цялата верига на доставки.

Овесените ядки са естествено без глутен, но често се обработват във фабрики, които могат да съдържат други частици като пшеница или ечемик и т.н., които семейство Буут искат да премахнат.

Фермерите вече записват различни процеси и дейности от полетата от прибиране на реколтата до пръскане и прибиране на реколтата, но обикновено на хартия. Сега блокчейнът ще бъде свързан към случая и записите ще бъдат отразени в регистъра на данните.

В България вече работи интегрирана система, която следи качеството и произхода на храните. Проектът е на българската оперативна група "Знание, опит и предприемачество".

Иновативната система, носеща името FOOD TRACEABILITY, служи за управление на работните процеси чрез блокчейн технология, позволяваща прозрачност на технологичните производствени процеси и предоставяща актуална информация за процеса на отглеждане на продукта.

 

Публикацията е част от Оперативна група „Знание, опит и предприемачество“, изпълняваща проект „Децентрализирана интелигентна система за проследяване на произхода и качеството на произведените стоки (продукти)“, финансиран по подмярка 16.1 „Подкрепа за сформиране и функциониране на оперативни групи в рамките на ЕПИ“ от ПРСР 2014-2020