През изтеклия седемдневен период агрометеорологичните условия се определяха от горещо и сухо време, припомнят от Националния институт по метеорология и хидрология, като прогнозират опасна суша и през следващата седмица.

Готови ли сте? Стартират теренните проверки 

Валежи със стопанско значение тези дни е имало само на места: 10-20 l/m2 - Сандански – 20 l/m2; Казанлък – 17 l/m2; Стара загора – 13 l/m2; Шумен – 12 l/m2. За съжаление, в Западна България валежите бяха придружени с бури и градушки, които поразиха и земеделски култури 

През първата половина на следващия период агрометеорологичните условия отново ще се определят от  високи температури и сухо време. И през идната седмица опасността от градушки, които да засегнат земеделските култури, остава.

НИМХ: В съчетание с активната вегетация и високото водопотребление на пролетните култури почвените влагозапаси в коренобитаемия ще се понижат до нива под критичните в западните райони на страната. 

През втората половина от периода се очаква понижение на максималните температури и превалявания на повече места в полските райони от страната. Това ще доведе до временно подобрение на агрометеорлогичните условия и намаляване на условията за възникване на топлинен стрес. При слънчогледа ще протича фаза цъфтеж. При царевицата ще се наблюдава цъфтеж, а на отдлени места и фаза изсвиляване – агростанции Силистра и Кнежа. При трайните насаждения ще протича наедряване и узряване на плодовете.

НИМХ: През повечето дни от периода в районите без превалявания условията ще позволяват реколтирането на зърнено-житните култури. 

Прибирането на зърното трябва да се извършва с повишено внимание и спазване на агротехниката с цел предотвратяване риска от възникване на пожари в земеделските територии, подчертават метеоролозите.

Растителнозащитните пръскания през периода са насочени към опазване на зеленчуковите култури и трайните насаждения от брашнести мани, срещу второто поколение на ябълковия плодов червей при овощните видове и срещу шарения гроздов молец в лозовите масиви. Третиранията срещу оидиум по лозата продължават до периода на омекване и прошарване на зърната. Пръсканията да се извършват в по-хладните часове от деня при температура на въздуха не по-висока от 25 градуса, съветват експертите.