Днес, 2 февруари, земеделското министерство свиква тематична работна група, която да обсъди критериите за оценка за предстоящите приеми на 4 подмерки от ПРСР. Вече ви представихме предложенията на държавните експерти по подмерки 4.1 за инвестиции и 4.2 за преработка

Вижте предложенията за финансирането по ПРСР

Продължаваме с подмярка 6.1 за млади фермери. В проекта е посочено, че ще се подпомагат проектни предложения, получили не по-малко от 20 точки, а ето и самите критерии за подбор. 

Образование

Приоритет отново ще се дава на кандидати със средно или висше образование в областта на селското стопанство, ветеринарната медицина или икономическо образование със земеделска насоченост (10 т.).

Проекти за устойчиво развитие на стопанството

Тук с предимство са стопанствата с по-висок производствен обем, като неговото СПО се умножава по коефициент 0,00125 (20 т.).

Проекти в чувствителните сектори „Животновъдство“ и „Плодове и зеленчуци“:

•    Проектни предложения, при които СПО се формира от отглеждани животни и/или култури. В този случай 1 евро СПО се умножава по коефициент 0,000625 (10 т.);
•    Проектни предложения, при които СПО се формира от планирани за отглеждане животни и/или култури. Тогава 1 евро СПО се умножава по коефициент 0,00125 (5 т.).

Проекти, свързани с биопроизводство:

•    Проектни предложения на млади фермери, чието стопанство е сертифицирано към момента на кандидатстване. Тогава 1 евро СПО се умножава по коефициент 0,0004375 (7 т.);
•    Проектни предложения на млади фермери, които планират да сертифицират посочените в бизнесплана култури и/или животни (3 т.).

Проекти за икономическо възстановяване

Ще се подпомагат инвестиции в иновативни технологии, цифровизация, ВЕИ, автоматизиране, включително напоителни системи и подходи, приложени чрез Европейското партньорство за иновации. Важно условие е в бизнесплана да се залага на дълготрайни материални технологии (15 т.).

Проекти за устойчива заетост

Кандидатите трябва да предвиждат създаването на поне едно работно място в стопанството (5 т.).

 

Следете темата и на cap4us.agri.bg