След топлото за сезона време в средата на септември през следващия седемдневен период се очаква съществено понижение на температурите, пише в агропрогнозата на Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ).

Какво ни казахте: Всяка финансова помощ е добре дошла за фермерите

Според нея предстоят обичайните за края на лятото и началото на есента преходни промени в агрометеорологичните условия. Очакват се валежи, които е възможно да забавят приключването на жътвата на слънчогледа и освобождаването на площите от по-ранните хибриди царевица. 

Задълбочилата се сушата и последвалите интензивни валежи в края на лятото в част от полските райони са възпрепятствали провеждането на дълбоката оран и предсеитбените обработки на площите предвидени за засяване с есенници.

Поради тези причини се очакват закъснения при сеитбата на зимната рапица, отчитат още агрометеоролозите и припомнят, че агротехническите срокове за сеитбата на рапицата изтичат в края на второто десетдневие на септември.

През периода голяма част от късните земеделски култури ще приключат развитието си. При късните хибриди царевица ще се наблюдава восъчна и пълна зрелост, при ориза – фаза узряване, при памука – масово разпукване на кутийките. Част от есенните сортове овошки ще встъпят в беритбена зрелост (Златна пармена, Джонатан, Червена превъзходна, Златна превъзходна, Канадска ренета и др.), а средноранните червени винени сортове лози(Каберне совиньон, Рубин, Руен, Сира и др.) – в технологична зрелост.

НИМХ: Хладното и влажно време в края на второто и началото на третото десетдневие ще повиши риска от късни зарази с патогени, причиняващи гниене по неприбраната зеленчукова, плодова и гроздова реколта.

През периода в полските райони критични минимални температури за късните зеленчукови култури не се прогнозират.