Протестите на зърнопроизводители от Северна България продължават край село Горна Студена. Фермери от Велико Търново, Ловеч и Русе настояват за спиране на украинския внос на зърно в България, както и промени в Стратегическия план.

Зърнопроизводители излязоха на внезапен протест. Машините остават на пътя

Протестиращите не представляват нито една земеделска организация, а действията им са спонтанни.

Агри.БГ потърси за коментар Милен Коев, председател на Регионален съюз на фермерите - Дунавско зърно, Русе.

“Лично аз не участвам в протестите, но мои колеги са там. Като част от Националната асоциация на зърнопроизводителите (НАЗ) нямаме официална позиция за протестите. Тези са свободно организирани между колеги, на които вече им е омръзнало да чакат. 

Като цяло фермерите са в протестна готовност. Чакаме конкретни решения от държавата. Ако в кратки срокове няма нищо черно на бяло, ще излезем на масови протести из цялата страна”, каза Коев.

„Искаме да продаваме продукцията си на подобаващи цени. Съхраняваме зърното си цяла зима, а сега го продаваме с близо 20 стотинки по-евтино, отколкото по време на жътвата“, добавят протестиращите.

Според част от фермерите вносът на зърно от Украйна ще доведе до фалит на голяма част от българските зърнопроизводители.

Иначе относно Стратегическия план на България, притесненията на фермерите са свързани главно с екосхемите и ДЗЕС.

“Има едно изискване за наличие на четвърта култура на полето по една от екосхемите. Твърде е късно за четвъртата култура. Това означава, че ние не можем да се възползваме от тази екосхема. 

Друго изискване касае  покривните култури да са на полето до 15 февруари. Това също няма как да се получи. Проблемът е, че като засеем 14 дни след жътва и като не можем да третираме по никакъв начин, полето ще се напълни с плевели”, обясняват фермери.

Валентин Мицканов е председател на ЗК “Сила 95” в село Самоводене, Велико Търново. Той не участва в протестите, но подкрепя позицията на фермерите за това, че украинско зърно в България не трябва да има.

“Нямам нищо против украинско зърно да минава през България, но след като у нас има 4 млн. тона свободно зърно, защо трябва да внасяме още от Украйна? По този начин ние подбиваме нашите зърнопроизводители.

Днес е март месец. Останаха ни месеците април и май. През месец юни жънем. Ами тези хора, които не са продали? За тях някой мисли ли? Къде ще жънат, къде ще прибират новата реколта?”, пита Мицканов.